I Island kan man få bøde for manglende ligeløn

Kan virksomheder med flere end 25 ansatte ikke fremvise et certifikat for at have indført ligeløn for mænd og kvinder, kan det føre til store bøder. Sådan lyder en ny skærpelse af den islandske lov om ligeløn.

03.01.2018

CSR.dk

På det islandske arbejdsmarked skal det fremover være slut med kønsdiskrimination. Sådan har opfordringen lydt, siden Altinget i juni 2017 vedtog en skærpelse af den islandske lov om ligeløn.

Det betyder, at private og offentlige virksomheder med over 25 ansatte fremover skal have et certifikat på at have ligeløn for mænd og kvinder, skriver dr.dk. Kan virksomhederne imidlertid ikke fremvise et sådant, bliver de tildelt bøder.

Arbejdspladser med mere end 250 ansatte har indtil udgangen af året til at få deres certifikater, mens mindre arbejdspladser får lidt længere tid, da de først skal have et certifikat inden den 31. december 2021.

Læs også: Progressive chefer skal få kvinder ind i direktionslokalerne

Derudover skal loven være med til at reducere de forskelle, der ikke kan forklares med forskelle i blandt andet anciennitet, erfaring og uddannelsesniveau.

Ifølge dr.dk udgjorde disse uforklarlige lønforskelle 5,7 procent i 2013 – et tal, man gerne vil have reduceret yderligere:

”Lovgivningen er en måde at få virksomheder og organisationer til at sikre, at de gør deres arbejde ordentligt, og så får de et certifikat, der bekræfter, at de betaler mænd og kvinder lige løn”, sagde Dagny Osk Aradottir Pind, der er bestyrelsesmedlem fra Kvindeorganisationen på Island til Al Jazeera.

Det første land i verden med den slags lovgivning
Lovgivningen, som trådte i kraft mandag den 1. januar 2018 gør Island til det første land i verden, som har gjort manglende ligeløn strafbar.

Allerede tilbage i 2012 indførte Island en lov om ligeløn og har i flere år været et foregangsland, når det kommer til ligestilling mellem køn.

Således har World Economic Forum i de seneste ni år placeret Island øverst over lande med ligestilling baseret på faktorer som økonomi, muligheder inden for uddannelse, sundhed og politik.

Læs også: Norge annoncerer lige løn for herre- og kvindelandsholdet i fodbold

Skærpelsen af loven er blevet kritiseret for at skabe nyt, unødvendigt bureaukrati. Thorsteinn Viglundsson, der er social- og ligestillingsminister, anerkender kritikken, men vurderer at det nye tiltag er nødvendigt:

”Forskellen i ligelønnen er desværre en del af det islandske arbejdsmarked, og det er på tide at gribe til radikale metoder, vi har viden og mulighed for at komme forskellene til livs”, siger han til avisen The Guardian.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.05.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Overgangsalder på arbejdspladsen: Sådan skaber din virksomhed gode rammer på tværs af livsfaser

05.05.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

Sex & Samfund

Sponseret

Teknologi kan styrke sundhed og frihed – men kun hvis rettighederne følger med

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

Dansk Erhverv

Sponseret

5 simple principper: Sådan skaber Carl Ras en attraktiv arbejdsplads gennem diversitet og inklusion

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K