Investorer tager aktivt ejerskab til næste niveau i klimasagsmål mod Volkswagen

Gennemsigtigheden skal op og klimamodarbejdende lobbyisme ned. Sådan lyder det fra en række bekymrede Volkswagen-investorer, heriblandt danske Akademikerpension, som nu sagsøger bilproducenten for at få sandheden på bordet.

Volkswagen mener det er internt anliggende hos topledelsen, hvordan der skal lobbyeres for klimaforbedrende politik - ikke aktionærerne. oto: 123RF.

27.10.2022

CSR.dk

Den danske pensionskasse Akademikerpension er en blandt flere aktionærer i Volkswagen, der nu har fået nok. Den tyske bilproducent mørklægger sin egen lobbyisme og sit potentielle arbejde mod klimaforbedrende politikker til skade for virksomhedens egen fremtid og risiko for investorerne, lyder det.

Derfor sagsøger Akademikerpension såvel som statslige, svenske pensionskasser AP2, AP3, AP4 og AP7 og britiske Church of England Pensions Board nu Volkswagen. Det skriver FINANS.

”Vi beder om gennemsigtighed, fordi vi sidder med en klar fornemmelse af, at der foregår noget, som ikke helt tåler dagens lys,” siger Anders Schelde, investeringsdirektør for Akademikerpension, der forvalter der forvalter en pensionsformue på 130 milliarder kroner for 150.000 akademikere.

Læs også: Rapport: Flere pensionsselskaber nøler med aktivt ejerskab

I modsætning til andre store, tyske bilproducenter såsom Mercedez-Benz og BMW fremlægger Volkswagen ikke sin lobbyismestrategi og -indsats. Det nægter topledelsen, der i stedet kun oplyser, hvilke erhvervsorganisationer den bliver repræsenteret af. Men det er netop igennem disse organisationer og deres lobbyering, at investorerne frygter virksomhedens egne grønne målsætninger bliver modarbejdet med sorte politikker.

Retssagen skal afgøre, om aktionærerne ifølge tysk lovgivning har ret til at fremsætte et forslag på Volkswagens generalforsamling i 2023, som blev afvist i 2022, der kan tvinge ledelsen til at rapportere om lobbyismen.

Akademikerpension har tidligere reageret konsekvent, da en lignende sag i 2019 ramte den amerikanske oliegigant Exxon Mobil. Dengang solgte Akademikerpension ud af sine Exxon-aktier, men med søgsmålet mod Volkswagen tager pensionskassen altså sit aktive ejerskab til et nyt niveau.

”Som aktionærer synes vi, der er en risiko for vores investering. For hvis man fortsætter ad den vej (med at modarbejde klimaforbedringer, red.) kan man skade sit brand og sin social license to operate i offentlighedens øjne. Til skade for os aktionærer også,” forklarer Anders Schelde til FINANS.

Læs også: AP slår fast: Vil være i pensionbranchens grønne elite

”Det er bekymrende, at vores ret til som aktionærer at bidrage til generalforsamlingens dagsorden er blevet nægtet,” supplerer Emma Henningsson, der er ansvarlig for aktivt ejerskab i svenske AP7, i en pressemeddelelse.

Ifølge Volkswagen kan Akademikerpension, AP7 og de andre utilfredse investorer dog godt glemme alt om at få juridisk medhold i sagen.

”Dette skyldes, at sagsøgerne forsøger at ændre vedtægterne, så de indeholder en bestemmelse, der utilladeligt ville gribe ind i direktionens ledelsesbeføjelse, og derfor vil den ikke kunne vedtages af den ordinære generalforsamling,” skriver Volkswagen i en mail til Finans, der dog åbner op for mere gennemsigtighed og rapportering i forbindelse med bilproducentens klimaindsats.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online