Investorer advarer kemigiganter om drøndyre PFAS-retssager

Investorsammenslutning advarer om, at retssager mod virksomheder, der producerer ’evighedskemikalier’ kan løbe op i erstatningskrav på flere milliarder kroner.

Ifølge International Chemical Secretariat kan PFAS-industrien risikere tab på om mod 66 milliarder dollars i erstatningssager vedrørende PFAS.. Foto: 123rf.com.

24.11.2023

CSR.dk

Kemikalier som de skadelige PFAS-forbindelser er ikke kun en risiko for folkesundheden. Ifølge den internationale sammenslutning af kapitalforvaltere, Investor Initiative on Hazardous Chemicals (IIHC), kan de også udgøre en massiv økonomisk belastning for de virksomheder, der producerer dem.

Det skriver Information på baggrund af et åbent brev, som IIHC har sendt til topcheferne, der leder en række af de selskaber, som fremstiller og sælger PFAS og produkter, der indeholder stoffet.

Læs også: Ministers akutplan for grundvandet møder kritik

”PFAS-producenter og -brugere står over for omfattende erstatningsansvar og forsikringsrisici, der giver mindelser til dem, der historisk knyttede sig til asbest, og som kan indebære væsentlige negative konsekvenser for den langsigtede værdi af selskaber involveret i fremstilling og salg,” lyder det blandt andet i brevet ifølge Information.

Sammenslutningen sammenligner PFAS med asbest, der verden over hvert år resulterer i omkring 38.000 dødsfald. Det har over årene resulteret i talrige erstatningssager mod virksomheder, som har fremstillet eller anvendt asbest i byggeri. 

Ifølge en analyse af Nordisk Ministerråd løber de sundhedsmæssige omkostninger ved PFAS i EU alene op i 52-84 milliarder euro årligt.

Læs også: EU opgiver kemistrategi efter industripres

Dertil en udgift til håndtering af vand og jord, som er forurenet med PFAS, på 10-170 milliarder euro. 

Og ifølge den svenske organisation International Chemical Secretariat, der styrer IIHC’s aktiviteter, kan PFAS-industrien i værste fald tabe op mod 66 milliarder dollars – 640 milliarder kroner – på erstatningssager i USA.

- HCL

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

Grønne organisationer advarer: Ny handelsaftale kan koste regnskov

09.01.2026CSR.dk

Medvind til delecykler: Kommuner sikrer en grøn transportmulighed et år mere

08.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

Ny udendørs-potte fra OOhh inspireret af naturen

08.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Klimakrav glimrer ved fravær i historisk militærbyggeri

06.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh gentænker en designklassiker i Zero Waste-materiale

05.01.2026CSR.dk

Kyllingen overtager middagsbordet med eksplosiv hastighed

29.12.2025CSR.dk

Mangler 6,5 milliarder kroner om året: Biodiversitetsrådet advarer om massivt finansieringsgab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online