Investorer advarer kemigiganter om drøndyre PFAS-retssager

Investorsammenslutning advarer om, at retssager mod virksomheder, der producerer ’evighedskemikalier’ kan løbe op i erstatningskrav på flere milliarder kroner.

Ifølge International Chemical Secretariat kan PFAS-industrien risikere tab på om mod 66 milliarder dollars i erstatningssager vedrørende PFAS.. Foto: 123rf.com.

24.11.2023

CSR.dk

Kemikalier som de skadelige PFAS-forbindelser er ikke kun en risiko for folkesundheden. Ifølge den internationale sammenslutning af kapitalforvaltere, Investor Initiative on Hazardous Chemicals (IIHC), kan de også udgøre en massiv økonomisk belastning for de virksomheder, der producerer dem.

Det skriver Information på baggrund af et åbent brev, som IIHC har sendt til topcheferne, der leder en række af de selskaber, som fremstiller og sælger PFAS og produkter, der indeholder stoffet.

Læs også: Ministers akutplan for grundvandet møder kritik

”PFAS-producenter og -brugere står over for omfattende erstatningsansvar og forsikringsrisici, der giver mindelser til dem, der historisk knyttede sig til asbest, og som kan indebære væsentlige negative konsekvenser for den langsigtede værdi af selskaber involveret i fremstilling og salg,” lyder det blandt andet i brevet ifølge Information.

Sammenslutningen sammenligner PFAS med asbest, der verden over hvert år resulterer i omkring 38.000 dødsfald. Det har over årene resulteret i talrige erstatningssager mod virksomheder, som har fremstillet eller anvendt asbest i byggeri. 

Ifølge en analyse af Nordisk Ministerråd løber de sundhedsmæssige omkostninger ved PFAS i EU alene op i 52-84 milliarder euro årligt.

Læs også: EU opgiver kemistrategi efter industripres

Dertil en udgift til håndtering af vand og jord, som er forurenet med PFAS, på 10-170 milliarder euro. 

Og ifølge den svenske organisation International Chemical Secretariat, der styrer IIHC’s aktiviteter, kan PFAS-industrien i værste fald tabe op mod 66 milliarder dollars – 640 milliarder kroner – på erstatningssager i USA.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams