EU opgiver kemistrategi efter industripres

I 2020 blev det besluttet at opstramme EU’s kemikalielov REACH. Men nu er det tilsyneladende et projekt, der ikke kommer til at se dagens lys.

Det vides ikke, om opstramningen vil tages op igen, før en ny EU-Kommission skal stemmes ind til sommer næste år. Foto: 123rf.com..

18.10.2023

CSR.dk

I 2020 præsenterede EU-Kommissionen et bud på en kemikaliestrategi, der skulle stramme op for den eksisterende REACH-lovgivning om kontrol af kemiske stoffer.

Men nu ser det ud til være lagt på hylden – eller måske helt i graven. Ifølge Information fortæller flere kilder nemlig, at kemiindustriens lobbyister har haft held med at få stoppet udspillet.

Læs også: Globalt værktøj skal hjælpe virksomheder med at opgøre deres aftryk på biodiversiteten

”Det er et kæmpe svigt. I en tid, hvor Europa og verden rammes af kemiske skandaler som den omsiggribende PFAS-forurening, som REACH i sin nuværende form ikke kan håndtere, er det en gigantisk fejltagelse at tage revisionen af bordet,” siger Tatiana Santos, der er chef for kemipolitik hos European Environmental Bureau, EEB, til Information.

Økonomisk presset billionindustri
Opstramningen skulle have til formål at sikre bedre kontrol over de 20.000 kemiske stoffer, der er på EU-markedet, og som ofte ender i miljøet.

I 2007, da REACH blev vedtaget, var det ellers det mest ambitiøse kontrolsystem for sin tid. Men manglede information fra kemivirksomheder og langsommelige processer har gjort det svært at udføre tilstrækkelig kontrol. Derudover indeholder REACH heller ikke sanktionsmuligheder, hvis en producent ikke lever op til sit ansvar.

Læs også: Debat: Nye EU-regler for shippingindustrien skal gerne ramme alle skibsruter

På samme tid har kemiindustrien i EU øget sin omsætning de sidste ti år. I 2022 var der ifølge Eurostat et rekordstort salg af kemiske produkter til omkring 5,7 billioner kroner.

Derfor tror Tatiana Santos heller ikke på kemiindustrien, når den siger, at den ville blive økonomisk presset af en reformeret REACH-lovgivning.

Ifølge hende handler det om grådighed og manglende vilje til at tage ansvar for et renere miljø og mindre farlige stoffer.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn