Ministers akutplan for grundvandet møder kritik

Mere end halvdelen af danske drikkevandsboringer er forurenet med sprøjtegift. Men politisk og forskningsmæssigt er man uenige om vejen til løsningen.

I den seneste undersøgelse har man fundet rester af pesticider i 54 procent af grundvandsprøverne. Arkivfoto..

14.09.2023

CSR.dk

”Jeg er villig til at gøre, hvad der skal til for at redde grundvandet.”

Sådan sagde miljøminister Magnus Heunicke til Information i et interview.

I dette års første måneders er der nemlig fundet pesticidrester i over 54 procent af prøverne. Udover pesticider har man også fundet PFAS, biocidrester og nitrat.

Læs også: Rapport: Fødevarevirksomheder greenwasher ved at markedsføre produkter som dyrket i ’regenerativt landbrug’

Derfor vil præsenterede miljøministeren i juni en akutplan. Men indtil videre indebærer det en kortlægning af, hvor drikkevandet er forureningstruet – det starter med et pilotprojekt på Fyn, som senere skal brede sig til resten af landet.

Det sker på trods af, at man fra flere sider af mener, at der allerede er foretaget grundige undersøgelser af boringernes tilstande.

Jens Christian Refsgaard, professor emeritus ved GEUS påpeger, at man har rigelig viden for at komme i gang med at forbedre vandmiljøet, mens Maria Reumet Gjerding, der er præsident for Danmarks Naturfredsningsforening melder, at man har lavet de nødvendige kortlægninger.

Det ser Carl-Emil Larsen, direktør for Dansk Vand- og Spildevandsforening, Danva, sig også enig i.

Landbruget spiller en rolle
Det er svært at komme udenom, at drikkevandsproblemet har meget med landbruget at gøre, da man i årtier har bruget sprøjtemiddel til afgrøder, om derefter er sivet ned i grundvandet.

Magnus Heunicke kalder det fortidens synder, da industrien over en bred kam har fulgt de anvisninger og lovgivninger, som henholdsvis Folketinget og Miljøstyrelsen har vedtaget.

”For landbruget er det jo også frustrerende. Når vi laver opgørelser og lægger dem frem, kigger folk på landbruget og siger: ’Hov, hvad laver I?’. Hvortil de så må svare, at det kommer fra dem, der var på de her marker for årtier siden, som bare fulgte reglerne,” siger han til Information.

Læs også: Forskere opstiller scenarier for fremtidens grønne landbrug

Ifølge miljøministeren skal man derfor være klar til både at sætte nye teknologier som præcisionssprøjtning, mindskning af landbrugsarealet og en større omlægning til økologi på spil for at beskytte grundvandet.

Han er dog ikke konkret i forhold til, hvilke der stensikkert skal implementeres.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus