Investér i aktier og få en grøn profil ad omveje

Den danskejede koncern Juhler Holding, som driver rekrutterings- og vikarvirksomhed i Skandinavien, Tyskland, England og Singapore har netop investeret en halv million kroner i solenergi via et investeringsfirma.

Adm. direktør Nikolaj Hoff og Nordic Solar Energy har rådgivet Temp-Team og Juhler Group om grønne investeringer..

26.03.2013

CSR.dk

<p>”Vi tester investeringen på dansk jord først. Danmark er jo førende inden for alternativ energi, og det vil vi godt udnytte"</p>

Koncerndirektør Erik Juhler, Juhler Holding.

Temp-Team, som var starten på JuhlerGroup, blev etableret i København i 1978 af den karismatiske Erik Juhler. Virksomheden udvidede internationalt og kan i dag præstere en årlig omsætning worldwide på 900 millioner. 

Ejeren Erik Juhler, som bor i Singapore, tog i fjor sammen med sin bestyrelse en afgørende beslutning. Inspireret af koncernens arbejde med FN’s Global Compact og de ti principper vil bestyrelsen nu gå efter at blive CO2-neutral.

Læs også: 5 hurtige til Temp-Teams ejer

I første omgang handler det om datterselskabet Temp-Team. Målet er at dække det totale elforbrug ind gennem grønne investeringer. Foreløbig har Temp-Team udlignet 30 procent af sit strømforbrug ved at købe aktier i et solenergianlæg for et beløb, der svarer til 30 procent af strømforbruget, og virksomheden arbejder seriøst videre med sit grønne fingeraftryk. Samarbejdspartneren i projektet er Nordic Solar Energy.

Fakta om Temp-Team

  • Temp-Team, grundlagt i 1978, er en del af danskejede JuhlerGroup, som også består af Flex Force, Access Personnel, Active Selection, IPASS, PAG og Lemke.
  • I 2012 skaffede JuhlerGroup mere end 1.600 kandidater i fast arbejde og dækkede knap 20.000 vikariater.
  • JuhlerGroup er til stede i Danmark, England, Finland, Norge, Sverige, Singapore og Tyskland.

 Global Compact inspirerede
Erik Juhler siger på en telefon fra Singapore, at det er FN’s Global Compact, der har inspireret bestyrelsen til at købe aktier i investeringsfirmaet Nordic Solar Energy, som arbejder med investeringer i solenergianlæg inden for den Europæiske Union:

”Vi ejer ikke selv bygninger med hustage, som vi kan sætte solceller på, for vi lejer os altid ind. Så der er grænser for, hvad vi kan gøre for at nedbringe CO2. Når vi slukker computerne og sætter sparepærer i, er der ikke så meget mere”, siger Erik Juhler, som gerne vil investere i noget, der gør gavn.

Nordic Solar Energy A/S ejer solcelleparker i Tyskland og Spanien og er i forhandling om også at købe et anlæg i Italien. Virksomheden udbød aktier for 22 millioner i 2012, og det var i den forbindelse, Temp-Team tog sin strategiske beslutning om at investere. Nordic Solar Energy hjælper sine aktionærer med at udregne, hvor meget de skal investere i forhold til deres energiforbrug, hvis de vil være CO2-neutrale. Nikolaj Hoff, som er adm. direktør i Nordic Solar Energy, siger om Temp-Teams engagement:

<p>”Grønne investeringer sender et klart signal om et engagement i miljø og klima såvel internt i som eksternt"</p>

Nikolaj Hoff, adm. direktør i Nordic Solar Energy.

 ”Grønne investeringer sender et klart signal om et engagement i miljø og klima internt i forhold til medarbejderne og eksternt i forhold til kunder, samarbejdspartnere og offentligheden. Dermed kan solenergi være med til at styrke en virksomheds CSR-profil – og så skader investeringerne heller ikke bundlinjen”.

De konkrete resultater
Temp-Teams investering har indtil videre genereret, hvad der svarer til fem husstandes årlige forbrug af el-apparater, nemlig 26.000 kilowatt-timer. Samme investeringssum vil i 2013 skabe yderligere 60.000 kilowatt-timer ny energi. Det svarer til knap 12 husstandes årlige forbrug af elapparater – og til cirka 30 procent af Temp-Teams eget elforbrug i 2012.

Fakta om Nordic Solar Energy A/S

  • Nordic Solar Energy ønsker at skabe en folkeaktie indenfor solenergiproduktion og henvender sig såvel til private som til virksomheder
  • Nordic Solar Energy A/S har etableret sig som et solenergiselskab med en diversificeret portefølje af solanlæg i EU med børsnotering for øje
  • Målsætningen er at skabe afkast på 10 procent om året, heraf et årligt udbytte på minimum seks procent.

Det har givet bestyrelsen blod på tanden, så nu er målet, at hele elforbruget hos Temp-Team skal dækkes ind, så virksomheden ikke bruger mere strøm, end den har investeret i solenergi. For at udligne det samlede CO2-udslip skal Temp-Team investere 1,5 millioner kroner mere i alternativ energi.

Sådan startede det
Temp-Team satte for alvor sin sociale ansvarlighed på dagsordenen i 2009, da virksomheden tilsluttede sig FN´s Global Compact og dermed forpligtede sig til blandt andet at reducere sit miljømæssige fodspor.

Adm. direktør i Temp-Team, Birgitte Sørensen, siger:

”Vi prøver at styre vores investeringer, så de også gavner samfundet og miljøet. Den største post på vores forbrugsregnskab er strøm, og den kommer vi nu til livs ved at investere i solenergi. Vores mål er at skabe lige så meget strøm, som vi bruger.”

Brændstof er også et område, Temp-Team vil tage fat på. Birgitte Sørensen siger, at virksomhedens biler kører langt på literen, og at ruterne til kundebesøg bliver planlagt nøje. Men det vigtigste er virksomhedens kerneydelse:

”Arbejdsløsheden stiger overalt i Europa, og især unge mennesker har svært ved at finde arbejde. Det er her, vi virkelig kan gøre en forskel, og vi er stolte af at være i en branche, hvor vi holder folk i tæt kontakt til arbejdsmarkedet”, siger adm. direktør Birgitte Sørensen.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

10.04.2026CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

15.04.2026

Sted

København Ø

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på AI Governance: Praksisnært grundkursus

Arbejder din virksomhed med AI – eller planlægger I at gøre det – og er I i tvivl om, hvordan AI Governance omsættes til konkret praksis?

Dato

15.04.2026

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar April 15, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.04.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle