Internet of Things og klimamål bliver afgørende for fremtidens selskabsformer

Det handler hverken om hvad eller hvorfor, men om hvordan teknologi og klimamål kommer til at redefinere erhvervslivet i fremtiden. Sådan lyder budskabet fra Grundfos og Microsoft.

”Jeg vil i væsentlig grad udfordre de virksomhedsledere, som ikke har bæredygtighed og digitalisering i top tre over deres prioriterer", lyder det fra Grundfos topchef. Arkivfoto..

06.08.2019

CSR.dk

Megatrenden Internet of Things (IoT) er på vej til at adressere langt større problemstillinger end intelligente brødristere og bilnøgler, som det for blot et par år siden handlede om. Derfor samarbejder pumpekoncernen Grundfos og softwaregiganten Microsoft Danmark på det teknologiske felt.

Læs også: Teknologi redder ikke verden

Bag partnerskabet står Mads Nipper, koncernchef for Grundfos, og Marianne Dahl, som lige er aftrådt som administrerende direktør for Mikrosoft. De mener, at IoT kommer til at præge udviklingen af bæredygtige forretninger. Det skriver Fianans.

”Jeg vil i væsentlig grad udfordre de virksomhedsledere, som ikke har bæredygtighed og digitalisering i top tre over deres prioriterer. Hvis det ikke er tilfældet, tror jeg lige, at de skal snuppe sig et ekstra glas rødvin fredag aften”, siger Mads Nipper til Finans.

Det handler om hvordan
Partnerskabet mellem Grundfos og Microsoft har til formål at optimere varmesystemer, kølesystemer, vandforsyning og spildevandsafløb så meget som overhovedet muligt over hele kloden. Men det handler midlertidigt ikke så meget om hvorfor eller hvad, men om hvordan, ifølge de to topchefer.

”Vores teknologi er jo ligegyldig uden et dybere indhold. Den giver ingen mening uden virksomheder og brugere til at stille et eller andet op med den. Internet of Things og bæredygtighed hænger derfor supergodt sammen, fordi vi ved hjælp af teknologien nu kan løse nogle af verdens store problemer og samtidig skabe profitable forretninger. Det har været svært at sætte sammen før”, siger Marianne Dahl til Finans.

Læs også: Cirkulær økonomi 2.0: Økosystemer og partnerskaber – og rigelig belønning

Mads Nipper forventer, at flere liggende samarbejder vil se dagens lys i fremtiden.

- SDN

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

08.04.2026CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams