InterfaceFLOR som grøn rollemodel

WWF Sverige lider ikke af berøringsangst over for virksomheder. På Earth Hour-konferencen 2010 var tæppevirksomheden InterfaceFLOR inviteret til at holde et indlæg om Mission Zero, der går ud på at gøre virksomheden miljøneutral i 2020. I den efterfølgende paneldebat deltog bl.a. IKEA.

I den efterfølgende paneldebat deltog udover Lindsey Parnell også Matilada Gustafsson, Ericsson og Thomas Bergmark, IKEA..

03.05.2010

CSR.dk

Der er ingen modsætning mellem bæredygtighed og forretningsmæssighed. De to begreber går hånd i hånd. Det var hovedbudskabet i Lindsey Parnells tale om, hvordan InterfaceFLOR, som han er topchef for i Europa, Indien, Mellemøsten og Afrika, betragter bæredygtig forretning.

InterfaceFLOR er et internationalt forbillede for især fremstillingsvirksomheder, der vil være grønne. Virksomhedens grundlægger og bestyrelsesformand besluttede i 1995, at virksomheden skulle lægge sin produktion helt om, og at den efter 25 år ikke længere skulle sætte sig et eneste miljøspor. Det er nu 15 år siden, og ifølge Lindsey Parnell er mere end halvdelen af målet nået.

Halvvejs mod nul
”Vi har reduceret udledningen af drivhusgasser med 71 pct. siden 1995 og sparet 405 mio. dollars ved omlægningen til miljøvenlig produktion, hvilket er beviset på, at der er gode penge i at være grøn,” fortæller Lindsey Parnell. De sparede omkostninger går direkte ned på den økonomiske bundlinje.

Under gennemgangen af InterfaceFLORs omlægningsprogram til miljøvenlig produktion, der indeholder syv forskellige indsatsområder, lagde Lindsey Parnell især vægt på virksomhedens fast forward-program, der går ud på at engagere medarbejderne.

”Det er den enkelte medarbejder og medarbejderne i grupper, der skal gennemføre virksomhedens forbedrede arbejdsrutiner til daglig, og dermed også dem der ved, hvad det er bedst at gøre. Derfor har vi gennem mange år opfordret medarbejderne til at tænke over og foreslå forbedringer i produktionen og i alle andre forretningsprocesser, fortæller Parnell.

”Det giver resultater at inddrage medarbejderne i miljøarbejdet i form af tilfredse og stolte medarbejdere og forbedrede økonomiske resultater,” fastslår Parnell.

Miljøforbedringer indgår i medarbejdernes bonusprogrammer og kan dermed mærkes på den månedlige lønudbetaling.

IKEA har næsen i miljøsporet
”Vi er efter en længere periode på flere år med forberedende arbejde og konkrete miljøprojekter blevet klar til at gå ud og fortælle offentligheden om vores erfaringer,” siger Thomas Bergmark, sustainability manager i IKEA Group.

IKEA har et tæt samarbejde med WWF Sverige om miljø. Der er dannet et selvstændigt selskab til at tage hånd om det omfattende samarbejde mellem Sveriges største virksomhed med over 200.000 medarbejdere og WWF Sverige.

Indtil videre har IKEA eksempelvis arbejdet med at udfase brugen af ineffektive glødelamper og i stedet udvikle mere energieffektive lyskildeløsninger baseret på kompaktlysstofbelysning (CFL), halogen og lysdioder (LED). CFL i en specifik produktserie er beregnet til at give energibesparelser på op til 80 pct. og holde op til ti gange længere end glødepærer.

IKEA har et langsigtet mål om, at alle bygninger skal forsynes med vedvarende energi, og at energieffektiviteten skal forbedres med 25 pct. i forhold til 2005. Der skal derfor blandt andet monteres ekstra isolering i varehusene for at spare på energien til opvarmning og køling.

Der findes også adskillige andre planer, blandt andet en om, at alle IKEAs lagre, varehuse, distributionscentre, fabrikker og kontorer skal opvarmes og afkøles ved hjælp af vedvarende energikilder, fx vind-, vand- og solkraft, biobrændstoffer og jordvarmeenergi.

- LL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

02.09.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg