Interface vinder miljøpris

Virksomheden Interface har netop vundet EU Kommissionens miljøpris for et projekt om cirkulær økonomi.

Prisoverrækkelsen foregik ved en ceremoni i Lyon. Karmenu Vella, EU-kommissær for miljø, maritime forhold og fiskeri, var vært og prisoverrækker. Foto: Interface..

05.12.2014

CSR.dk

Networks-projektet er indført i Filippinerne og bliver fra 2015 indført i Cameroun. Foto: Interface..

Interface, global producent af tæppefliser, har netop vundet den prestigefyldte European Business Award for the Environment 2014-15, som uddeles af EU Kommissionen.

Interface vinder prisen for et internationalt samarbejdsprojekt kaldet Networks. Projektet går ud på at indsamle kasserede og bortkastede fiskenet i udsatte områder, så de ikke skader fiske- og havmiljø.

Interface køber de kasserede fiskenet og anvender dem til fremstillingen af nye tæppefliser. Derved skaber fiskenettene en ekstra indtægt til beboerne i de berørte områder.

Læs også: Interface går med i tværgående brancheinitiativ for renere havmiljø

”Vi er stolte over at modtage anerkendelse fra EU Kommissionen for vores arbejde med bæredygtig innovation. Det har gennem en årrække været en fuldstændig integreret del af vores forretningsmodel, og vi er glade for at kunne bidrage til den europæiske model på denne måde”, siger Ann Charlott Lade, bæredygtighedsambassadør for Interface Danmark, i en pressemeddelelse.

Interface blev udvalgt blandt 16 kandidater fra 10 forskellige europæiske lande i kategorien The International Business Cooporation Award.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.04.2026CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

24.04.2026CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom