Der er ingen kvinder i bestyrelsen hos Danmarks største virksomheder

Ligestilling halter fortsat bagud i dansk erhverv. I over halvdelen af Danmarks største virksomheder sidder der ikke én eneste kvinde i bestyrelsen. Det viser en ny opgørelse fra Institut for Menneskerettigheder.

Der er ingen eller meget få kvinder i langt størstedelen af bestyrelserne i toppen af dansk erhvervsliv. Det betyder, at kvinder bliver afskåret magt og har svært ved at bryde den onde cirkel. Arkivfoto..

02.05.2018

Emmily Steen Thomsen, CSR.dk

I 52 procent af Danmarks største virksomheder er der ingen kvinder i bestyrelsen. Sådan lyder konklusionen fra en undersøgelse udarbejdet af Institut for Menneskerettigheder i samarbejde med Analyse & Tal.

”Jeg er meget overrasket. Da jeg gik i gang med optællingen, troede jeg, det måske ville være 20 procent. Jeg vidste ikke, at det lå så højt”, siger Bjarke Oxlund, der er teamleder for køn ved instituttet, til JydskeVestkysten.

Nærmere bestemt drejer det sig om 835 ud af Danmarks 1.595 største virksomheder, hvor lokalet er fuldstændig støvsuget for kvinder, når bestyrelsen mødes. Og det betyder, at fremtiden for dansk erhvervsliv stadig bliver afgjort af en eksklusiv mandeklub. Alt imens kvinderne er udelukket fra magten.

Læs også: Uden kvinder i ledelsen vil man sidde fast i fortiden

”Virksomheder er utroligt vigtige for samfundet. De beslutninger, der bliver truffet her, er med til at forme virkeligheden, og derfor er det jo skævvridende, hvis det ene køn ikke er repræsenteret”, forklarer Bjarke Oxlund til Berlingske Business.

Virksomheder bryder lovgivningen
I Danmark har man tidligere forsøgt at vende udviklingen ved at skærpe kravene til ligestilling. Alle virksomhederne, som er blevet efterset, blev i 2013 pålagt en lov, der bestemmer, at de skal udarbejde en målsætning for, hvordan de vil opnå en bedre repræsentativitet i bestyrelserne.

Og kigger man nærmere på opgørelsen, er der ikke nogen mærkbar indsats at se. Kun 101 af virksomhederne har ligestilling. Det betyder, at de resterende 1.494 top virksomheder bidrager til en underrepræsentationen af kvinder. Stik imod lovgivningens mål for ligestilling, der sigter mod en 40/60 fordeling mellem kønnene.

”Lov om måltal og politikker for det underrepræsenterede køn har indtil videre vist sig ineffektiv. Virksomhederne må selv sætte målet og definere, hvordan og i hvilket tempo de vil prøve at opfylde det. Der er ikke noget krav om forandring, fordi der kun er symbolske sanktioner for mangel på mål og politik”, siger Bjarke Oxlund.

Lovkravet omfatter alle virksomheder i regnskabsklasse C, der har en tilstrækkelig stor omsætning og kaliber. Overholder virksomhederne ikke den aftalte kønsrepræsentationen er konsekvenserne minimale. Og de slipper med en løftet pegefinger og et påbud.

Læs også: 104 virksomheder tilslutter sig Bloombergs ligestillingsindeks

Erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) mener ikke, at det endnu er muligt at afgøre om loven har gjort en forskel.

”Jeg så gerne, at der var endnu flere kvinder i bestyrelserne i de danske virksomheder. Men fem år er ikke lang tid, når det handler om at sætte gang i en udvikling”, siger Brian Mikkelsen til Berlingske.

Kvinder bliver overset i rekrutteringsprocessen
Berlingske har talt med næstformand for Nykredits bestyrelse, formand for Forenet Kredit og forsker ved Aarhus Universitet Nina Smith, der ikke mener, at de kvindeløse bestyrelser skyldes manglende kompetencer hos kvinderne. Hun peger i stedet på et samfundsproblem, der bunder i virksomhedernes måde at rekruttere medarbejdere på.

”Hvis 85 procent i det lag, hvor man rekrutterer bestyrelsesmedlemmer fra, er mænd, så er sandsynligheden for at få kvinder ind ikke så stor”, uddyber Nina Smith, der også er bestyrelsesmedlem i Carlsberg, som er en af de virksomheder, der har et mål om flere kvinder.

Også Bjarke Oxlund mener, at ulig adgang til topposter og karrieremuligheder er en del af forklaringen på den store skævvridning. 

”Der er en tradition for, at man besætter bestyrelsesposterne via netværk. Altså man sidder i lokalet, kigger på hinanden og spørger, kender vi nogen”, siger han til Fyens.dk.

Læs også: Dansk designer skaber jobs til kvinder i Afrikas største slum

Ifølge Nina Smith er det af afgørende betydning for fremtidens kvinder og magtbalancen i samfundet, at virksomhederne aktivt forsøger at lave om på det nuværende billede.

"Det, der virkelig er vigtigt, er de kvinder, der sidder i ledende stillinger, som betyder noget i dagligdagen for virksomhederne. Det er dem, der betyder noget for, at der kommer flere kvinder op, og de fungerer som inspiration for de kvinder, der sidder længere nede i organisationen", afslutter hun. 

- EST

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

18.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

BV Talks - Om Bæredygtighed

13.03.2025CSR.dk

Nyt motionsløb forener miljø og fællesskab

12.03.2025CBS Executive Fonden

Sponseret

Ledelse af en Mangfoldig Arbejdsstyrke

10.03.2025CSR.dk

Opsigtsvækkende tilbagegang i andelen af kvinder i toppen

10.03.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppens Fond støtter Børns Vilkår i at skabe trygge fællesskaber

10.03.2025CSR.dk

Status på ligestillingen: Chokerende kønsforskelle blandt honorarlønnede

10.03.2025CSR.dk

Ny analyse viser udtalt kønsulighed i arbejdsmiljøer

03.03.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

”Vi skal blive mere bevidste om, hvordan vores ting bliver produceret”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG rapporteringen

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG rapporteringsarbejdet

Dato

21.03.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

24.03.2025

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

24.03.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

24.03.2025

Tid

08:30

Sted

Bureau Veritas Business Academy, Oldenborggade 25-31, 7000 Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

24.03.2025

Tid

09:00

Sted

Fredericiagade 15 1310 København K

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

24.03.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus