Ingen krise i lederkurserne

Kurset ”Mærker du krisen?” måtte aflyses på grund af manglende tilslutning. ”Ansæt den rette” er til gengæld efterspurgt hos Ledernes Kompetencecenter.

16.04.2009

CSR.dk

Ledernes kompetencecenter under Ledernes Hovedorganisation har godt gang i kursussalget og er på den måde ikke negativt berørt af krisen, fortæller kompetencechef Trine Thorning.
Man kunne tro, at flere ville efterspørge konkrete kurser i kriseledelse, men det er overraskende nok ikke tilfældet, siger hun.
»Vi havde sat et kursus op med titlen "Mærker du krisen" - om hvordan man leder i en krisetid, hvordan man forholder sig til ordrenedgang, og hvordan man tackler en konkurs. Men der var ikke tilslutning til det, og det blev taget af programmet.«
I stedet er der rift om et kursus som "Ansæt den rette".
»Vi troede, at kurser, som handler om at afskedige på den rigtige måde, ville være interessante, men i stedet vælger man et kursus om at ansætte de rigtige folk. Jeg tror, det hænger sammen med, at mange virksomhedsledere har fokus på personalet lige nu. Man er effektiv og omkostningsbevidst, og derfor er det vigtigt at gøre det rigtige første gang, det gælder for eksempel i ansættelsessituationen.

Her og nu-viden
De kurser, man vælger, skal give en noget, man kan bruge her og nu. Det er ikke så meget inspirations-kurser, man efterspørger, men kurser om motivation og nærværende ledelse. Som hvordan man tackler utryghed blandt medarbejderne, hvordan man motiverer og fastholder sine medarbejdere, så virksomheden klarer sig og flyder ovenpå, indtil krisen er drevet over.
Den største forskel i forhold til tidligere er, at man i højere grad vælger interne kurser. Man samler hele ledergruppen omkring et kursus, mens man tidligere har meldt flere til de åbne kurser, hvor virksomhedsledere fra mange forskellige virksomheder er samlet. På den måde ”pupper” man sig måske lidt mere end tidligere,« fortæller Trine Thorning.

(kilde: epn.dk)

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

10.04.2026CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

15.04.2026

Sted

København Ø

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på AI Governance: Praksisnært grundkursus

Arbejder din virksomhed med AI – eller planlægger I at gøre det – og er I i tvivl om, hvordan AI Governance omsættes til konkret praksis?

Dato

15.04.2026

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar April 15, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.04.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle