Ikke flere norske oliepenge til fire asiatiske virksomheder

Den velvoksne norske oliefond har solgt sine aktier i fire østasiatiske selskaber. Årsagen er deres engagement i den ofte miljøskadelige palmeolieindustri.

Den norske oliefond har frasolgt aktierne i fire asiatiske virksomheder, fordi de er engagerede i den miljøskadelige palmeolieindustri..

19.08.2015

CSR.dk

Den statslige norske oliefond er en magtfuld størrelse, og hvis den beslutter sig for, at sælge fra af sine mange aktier på baggrund af miljøhensyn, så gør den det, uanset hvor store virksomheder, der måtte være tale om.

Derfor er fire asiatiske selskaber nu ikke længere en del af porteføljen i den enorme oliepengetank. Det drejer sig om den sydkoreanske bilfabrikant Daewoo, holdingselskabet Posco, der ejer store dele af netop Daewoo, og de to malaysiske virksomheder Genting og IJM, det skriver Aarhus Stiftstidende.

Læs også: Norge freder elbilerne for afgifter

Fælles for de fire virksomheder er, at de har aktiviteter inden for palmeolieindustrien, der er berygtet for både forurening og skovrydning i forbindelse med omlægning af tropisk regnskov til plantager.

Beslutningen om at stritte de fire selskaber ud af investeringskataloget kommer i kølvandet på den kursændring for fonden, det norske storting vedtog i juni, da man blev enige om at afvikle alle investeringer i selskaber, der baserer mere end 30 procent af sin omsætning på kulminedrift eller kulafbrænding.

Sammenlagt havde den norske oliefond aktier for omkring 200 mio. dollar i de fire virksomheder, men med fondens samlede værdi på over 6.000 milliarder danske kroner in mente, så må frasalget betegnes som værende i den mindre kategori.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

10.09.2025CSR.dk

DLG vil dokumentere effekten af regenerativt landbrug i nyt pilotprojekt

10.09.2025CSR.dk

Dyrere materialer truer tempoet i den grønne omstilling

09.09.2025CSR.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

08.09.2025CSR.dk

Regenerativt landbrug rykker op på dagsordenen hos de største i fødevarebranchen

08.09.2025CSR.dk

Microsoft dominerer markedet for klimakreditter blandt tech-giganter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Schneider Electric
Kursus
Bliv en ægte ekspert på EcoStruxure Machine Expert PLC'er og softwaren bag

Er du automatiktekniker, ingeniør, systemintegrator, eller har du blot en interesse i at programmere PLC? Så bør du sætte kryds i kalenderen.

Dato

15.09.2025

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 15, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.09.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense