Ikea lader LED-lyset skinne

Fra den 1. september vil den svenske møbelgigant Ikea kun sælge de miljøvenlige LED-sparepærer i en del af sine varehuse. Selve butikkerne er også ved at udfase ikke-LED-belysning.

Ikeas filial i Aarhus har allerede udfaset konventionelle pærer i selve varehuset, og fra 1. september vil sortimentet her og i 66 andre møbelhuse kun indeholde LED-pærer. Foto: Ikea.

28.08.2015

CSR.dk

Næsten trekvart milliard kroner; så meget har den svenske møbelmastodont Ikea afsat til at gøre en stribe af sine mange varehuse mere energieffektive. Det handler om belysning, både den, der bliver solgt, og den der oplyser butiksarealerne, skriver detailfolk.dk

Læs også: Ikea bruger 7,5 milliarder kroner på klimaet

Nærmere bestemt er planen, at 67 af kædens varehuse, herunder de fem i Danmark, pr. 1. september vil gå over til udelukkende at føre LED-pærer i sit sortiment af lamper, der pt. tæller omkring 450. Derudover skal al belysningen i selve varehusene være LED, noget som filialen i Aarhus faktisk allerede er i mål med.

I alt forventer Ikea at investere yderligere €80 millioner frem mod 2018 i tillæg til de 150 mio. kr. kæden allerede har brugt på indførslen af LED og andre energieffektive lyssystemer, hvilket bringer den samlede regning op på lige godt 750 mio. kr. Men med gevinster for både mennesker, miljø og bundlinje i sigte, mener Ikea, at de penge er godt givet ud.

"Det kan være svært at overskue præcis, hvordan en LED-pære er bedre for miljøet, men man kan sammenligne det med, at hvis én million mennesker skiftede til LED-lys, vil det i CO2-besparelse svare til at tage 3900 biler af vejene om året", siger chef for bæredygtighed i IKEA Danmark, Jonas Engberg, i en pressemeddelelse.

Læs også: Ikeas grønne regnskab vokser

En LED-pære holder i gennemsnit 20 gange længere end en traditionel glødepære og bruger omkring 85 procent mindre energi, hvilket ifølge Ikeas egne beregninger vil sænke energiforbruget med 15 procent pr. varehus.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.06.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

16.06.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online