IFC støtter tekstilarbejdere i Bangladesh

Udviklingsorganisationen IFC finansierer 10 millioner dollars til fem forskellige banker i Bangladesh. Pengene skal gå til at forbedre arbejdsvilkårene for ansatte i tekstilindustrien.

30.07.2015

CSR.dk

Verdens største udviklingsorganisation og medlem af World Bank Group IFC, International Finance Corporation, igangsætter et program på i alt 50 millioner dollars, som skal gøre tekstilindustrien i Bangladesh mere sikker. Det skriver Ethical Performance på sin hjemmeside.

De 50 millioner dollars skal fordeles mellem fem forskellige banker, så hver bank således får 10 millioner dollars. Det er hensigten, at pengene skal lånes ud til tekstilfabrikkerne i Bangladesh med det formål at forbedre blandt andet elektricitet og brandsikkerhed på fabrikkerne.

Læs også: Stadig elendige forhold for tekstilarbejderne i Bangladesh

IFC har desuden indgået aftaler med to organisationer, the Alliance for Bangladesh Worker Safety og the Accord on Fire Safety and Building Safety in Bangladesh, som arbejder for at gøre sikkerheden bedre for de arbejdende i Bangladesh. De to organisationer skal hjælpe fabrikkerne med at foretage de rette sikkerhedsforanstaltninger og overvåge, at de bliver overholdt.

Bangladeshs tekstilindustri beskæftiger ifølge Ethical Performance mere end fire millioner mennesker – hovedsagligt kvinder – på omkring 4.500 fabrikker. Fabrikkerne står for cirka 80 procent af landets eksport.

-KLZ

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

03.11.2026CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

03.11.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Sales & sustainability – how can ESG drive sales and commercial growth?

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Social bæredygtighed i facility management - fra strategi til praksis

Deltag og få indsigt i, hvordan organisationer kan arbejde mere strategisk og systematisk med social bæredygtighed i facility management. Få inspiration fra standarder og forskning, og hør erfaringer fra praksis.

Dato

04.11.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense