If baner vejen for bæredygtige bilreparationer med genbrugte reservedele

If Forsikring har indledt et samarbejde med udvalgte autoophuggere for at fremme grønnere bilreparationer. Forsikringsselskabet håber, at de som pionerer kan være med til at sætte ny standard i forsikringsbranchen.

Foto: If

06.08.2024

CSR.dk

Ved at oprette en struktureret lagerføring af gode brugte reservedele fra skadede biler har If Forsikring taget første skridt i forsikringsbranchen mod mere bæredygtige reparationer. Projektet, der er udviklet over det seneste halve år, sikrer, at værdifulde reservedele kan genanvendes til reparationer.

Grøn tilgang

”Vi genbruger de raske reservedele fra totalskadede biler og beholder dem her i landet. Det sparer både ressourcer og reducerer CO2-udledning”, fortæller Daniel S. Pigsborg, eftermarkeds­chef hos If Forsikring og drivkraft bag samarbejdet med et landsdækkende netværk af autoophuggere.

Ved at lave en spærring på biler med kvalitetsdele, forhindres eksport, så køretøjernes dele kan bruges til bæredygtige reparationer. If har i autobranchen oplevet stor begejstring for, at det nu er muligt at skaffe de dele, som mange førhen har efterspurgt, men ingen har kunne levere, fordi bilerne blev solgt ud af landet. Genanvendelse i Danmark reducerer samtidigt transportrelateret CO2-udledning.

Det igangværende pilotprojekt har fokus på at sikre kvalitetsreservedele fra biler, der er fem år eller ældre.

Til gavn for alle

Daniel S. Pigsborg betegner bæredygtige reparationer som en værdikæde alle får gavn af, men han erkender samtidigt, at det er en tanke, der skal modnes hos forbrugerne.

”Det er væsentligt at få kommunikeret til bilejerne, at en genanvendelig reservedel bliver malet og klargjort på samme måde som en helt ny del. Der er aldrig tale om, at der bliver sat en rød dør på en hvid bil, men det er instinktivt den tanke, nogle vil få”, siger han.

En væsentlig fordel for bilejerne er, at reparationer ofte kan udføres hurtigere, fordi reservedelene befinder sig i landet, og i kraft af det landsdækkende samarbejde, ofte ganske tæt på.

”I sidste uge skulle vi skifte en skadet dør på en bil fra 2016. Værkstedet konstaterer, at der ikke er nogle brugte døre på markedet og den nye dør er i restordre. Samtidig har kunden svært ved at undvære bilen. Vi tjekker herefter vores lagerliste og så viser det sig, at der fra en tilsvarende bil er sat en dør til side hos Nordjysk Autoophug. Så vores løsning vakte stor tilfredshed hele vejen rundt, selvfølgelig især hos kunden, som kunne få repareret sin bil før forventet”, fortæller Daniel S. Pigsborg.

Eksklusivret til genbrug

If Forsikring har eksklusivret til de indsamlede reservedele i seks måneder, hvor forsikringsselskabets samarbejdende værksteder kan købe delene direkte fra ophuggerne. Efter de seks måneder kan ophuggerne frit sælge delene videre.

De medvirkende autoophuggere i startfasen er Nordjysk Autoophug, Salling Autogenbrug, Ørbæk Autogenbrug og Næstved Autoophug, hvis placeringer betyder, at If kan tilbyde landsdækkende service til værksteder, der mangler de pågældende reservedele.

If er foreløbig eneste forsikringsselskab, som lagerfører genanvendelige reservedele, og selskabet oplever interesse fra flere ophuggere for at være med i ordningen. Foreløbig er det et pilotprojekt på en række udvalgte bilmodeller, men selskabet ser afgjort mulighed for at udvide.

”Vi har lyttet til de ophuggere, som har været frustreret over, at forsikringsselskaberne efterspørger gode, brugte reservedele, men samtidig selv sælger deres totalskadede biler til eksport, for så er vi jo selv med til at stoppe fødekæden af reservedele. Derfor er dette her vejen frem”, siger eftermarkedschef Daniel S. Pigsborg.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.08.2026CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

21.08.2026CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J