IDA lancerer crowdfundingplatform til grønne iværksættere

Ingeniørforeningen IDA satser hårdt på initiativer, der skal fremme den bæredygtige udvikling. Seneste skud på stammen er en crowdfunding-platform målrettet projekter med bæredygtighed i fokus.

Thomas Damkjær Petersen, formand for IDA, håber, at den nye crowdfunding-platform kan være med til at bane vej for folk med bæredygtige idéer rundt omkring i Danmark. Foto: IDA..

05.03.2020

CSR.dk

Derfor lancerer ingeniørforeningen IDA en ny crowdfunding-platform.

IDA Crowdfunding, som platformen hedder, er seneste skud i rækken af initiativer, som IDA har sat i søen for at fremme en bæredygtig udvikling.  

”Det er en vigtig del af IDAs vision at være med til at fremme en bæredygtig udvikling gennem teknologi. Det er en udvikling, vi ikke bare kan snakke os til. Der er brug for kreativitet og handlekraft, og her håber vi, at vores nye crowdfunding-platform kan være én af kanalerne til at bane vej for folk med bæredygtige idéer rundt omkring i Danmark”, siger Thomas Damkjær Petersen, der er formand for IDA.

Platformen lanceres med en kampagne, der skal skabe opmærksomhed om, at det er nu, der skal handles for at løse klodens udfordringer.

”Ikke i år 2030, men i dag kl. 20.30”, lyder det i kampagnen. 

Behov for handling her og nu
”Jeg tror, det går op for flere og flere, at behovet for handling trænger sig på, og at der er brug for konkrete løsninger, som gør noget ved problemerne her og nu. Her giver IDA Crowdfunding både en mulighed for dem, der har ideerne, og de, der gerne vil bakke op om dem”, siger Thomas Damkjær Petersen.  

Crowdfunding som metode til at rejse økonomisk støtte til en given opfindelse eller projekt har eksisteret i flere år, men modsat de fleste andre platforme til crowdfunding er det gratis at få sit projekt med på IDA-platformen.

”Vi skal ikke tjene på platformen, men vi stiller naturligvis nogle krav til de projekter, der får adgang til platformen, herunder at projektet skal være bæredygtigt i relation til et eller flere af FN’s verdensmål, og at det har en teknologisk eller naturvidenskabelig kerne”, siger Thomas Damkjær Petersen.

Med projektet håber IDA at kunne etablere et attraktivt udstillingsvindue for projektmagere og opfindere, som har brug for at rejse en startkapital til at komme videre med deres idé.

Læs også: Iværksætterinitiativ skal sætte ligestilling på den internationale dagsorden

I forbindelse med lanceringen har IDA lagt en række projekter ud på platformen, som giver et indtryk af spændvidden på IDA Crowdfunding.

Et af projekterne handler eksempelvis om et særdeles effektivt partikelfilter til brændeovne, og et andet om en ”superklud”, som giver mennesker med begrænset adgang til rent vand og sæbe mulighed for at fjerne bakterier fra hænder og overflader.

- SMF

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby

UN Global Compact Network Denmark
Seminar
Seminar: Building Sustainable Value Chains in South Asia

Would you like to get a better understanding of key sustainability challenges and opportunities in India and/or Bangladesh? Would you like to strengthen your work with ESG issues in South Asia? Or do you want to explore export of sustainable solutions to the South Asian industry? Then join this exciting seminar which brings together experts and advisors from India and Bangladesh to dive into the potential of both markets to advance ESG/sustainability issues, market sustainable solutions, and gain competitive advantages.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online