Hvordan ser fremtidens energilandskab ud?

Energikonference 2022 blev mandag afviklet i Esbjerg, og emnerne spændte bredt fra fremtidens fjernvarme og offshore vind i Nordsøen til CO2-lagring og de nødvendige kompetencer, der skal til. Krigen i Ukraine har understreget fællesnævneren: Der skal fart på.

26.04.2022

CSR.dk

For niende år i træk afholdt Maskinmestrenes Forening i samarbejde med Dansk Fjernvarme mandag den største energikonference udenfor hovedstadsområdet i Danmarks energimetropol Esbjerg.

I samarbejde med politikere, eksperter og virksomheder tog konferencen pulsen på energi- og klimapolitikken, og gav sine bud på svarene på, hvor udfordringerne og mulighederne ligger for fremtidens energiforsyning.

Klimamål 2025 blev vedtaget foråret 2021, en landbrugsaftale kom på plads i oktober, finanslovsaftalen i december, og nytårsønskerne havde fokus på grøn energi. Reduktionsmålet på 70 procent i drivhusgasser i 2030 kunne synes indenfor rækkevidde med disse og flere initiativer, der skal skabe et grundlag for tusindvis af nye arbejdspladser.

Der skal eksempelvis etableres 10 GW havvind i den danske del af Nordsøen samt vindmøller og solceller på land, ligesom der skal bygges og tilkobles nye energiøer i Nordsøen og på Bornholm. Nye private og offentlige Power-to-X-værdikæder og sektorkoblinger er etableret for at øge behovet for grøn strøm og for at fabrikere grønne energiprodukter, og de første skibe med e-metanol og CO2-neutral ammoniak er søsat.

"Energipolitik er nu også blevet sikkerheds-, finans- og udenrigspolitik, med krigen i Ukraine som det ulykkelige bagtæppe. Vi har desuden talt om, hvor vigtig det er at energieffektivisere så meget som muligt, hvilket måske er blevet lidt overset i alle de år, hvor energipriserne var lave. Endelig har vi været omkring det enorme potentiale for både vedvarende energi og CO2-lagring i Nordsøen," sagde formand for Maskinmestrenes Forening, Lars Have Hansen, da han tilfreds kommenterede på dagens forløb.

En samfundsopgave for hele værdikæden
Også direktør i Dansk Fjernvarme, Kim Mortensen, deltog med budskabet om, at fremtidens grønne energi er en fælles opgave.

"Udover at stå overfor aktuelle klimaudfordringer, hvor en grøn energisektor er en central del af løsningen, er vi også blevet ramt af en krig på europæisk grund, der kalder på uafhængighed af russisk naturgas. Vi skal trække på alle de grønne energikilder, vi kan, for at sikre en stærk, uafhængig og grøn energiforsyning i Danmark. Der skal mere fart på, samtidig med at forsyningssikkerheden hele tiden skal være i top," siger han.

Til at debattere fremtidens energi deltog også repræsentanter fra blandt andre TEKNIQ, Aalborg Universitet, Vattenfall, Ørsted, INEOS, HØST PtX Esbjerg, Aalborg Portland og SYNERGI samt politikere fra såvel regeringspartiet som oppositionen.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

16.06.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online