Hvordan ser fremtidens energilandskab ud?

Energikonference 2022 blev mandag afviklet i Esbjerg, og emnerne spændte bredt fra fremtidens fjernvarme og offshore vind i Nordsøen til CO2-lagring og de nødvendige kompetencer, der skal til. Krigen i Ukraine har understreget fællesnævneren: Der skal fart på.

26.04.2022

CSR.dk

For niende år i træk afholdt Maskinmestrenes Forening i samarbejde med Dansk Fjernvarme mandag den største energikonference udenfor hovedstadsområdet i Danmarks energimetropol Esbjerg.

I samarbejde med politikere, eksperter og virksomheder tog konferencen pulsen på energi- og klimapolitikken, og gav sine bud på svarene på, hvor udfordringerne og mulighederne ligger for fremtidens energiforsyning.

Klimamål 2025 blev vedtaget foråret 2021, en landbrugsaftale kom på plads i oktober, finanslovsaftalen i december, og nytårsønskerne havde fokus på grøn energi. Reduktionsmålet på 70 procent i drivhusgasser i 2030 kunne synes indenfor rækkevidde med disse og flere initiativer, der skal skabe et grundlag for tusindvis af nye arbejdspladser.

Der skal eksempelvis etableres 10 GW havvind i den danske del af Nordsøen samt vindmøller og solceller på land, ligesom der skal bygges og tilkobles nye energiøer i Nordsøen og på Bornholm. Nye private og offentlige Power-to-X-værdikæder og sektorkoblinger er etableret for at øge behovet for grøn strøm og for at fabrikere grønne energiprodukter, og de første skibe med e-metanol og CO2-neutral ammoniak er søsat.

"Energipolitik er nu også blevet sikkerheds-, finans- og udenrigspolitik, med krigen i Ukraine som det ulykkelige bagtæppe. Vi har desuden talt om, hvor vigtig det er at energieffektivisere så meget som muligt, hvilket måske er blevet lidt overset i alle de år, hvor energipriserne var lave. Endelig har vi været omkring det enorme potentiale for både vedvarende energi og CO2-lagring i Nordsøen," sagde formand for Maskinmestrenes Forening, Lars Have Hansen, da han tilfreds kommenterede på dagens forløb.

En samfundsopgave for hele værdikæden
Også direktør i Dansk Fjernvarme, Kim Mortensen, deltog med budskabet om, at fremtidens grønne energi er en fælles opgave.

"Udover at stå overfor aktuelle klimaudfordringer, hvor en grøn energisektor er en central del af løsningen, er vi også blevet ramt af en krig på europæisk grund, der kalder på uafhængighed af russisk naturgas. Vi skal trække på alle de grønne energikilder, vi kan, for at sikre en stærk, uafhængig og grøn energiforsyning i Danmark. Der skal mere fart på, samtidig med at forsyningssikkerheden hele tiden skal være i top," siger han.

Til at debattere fremtidens energi deltog også repræsentanter fra blandt andre TEKNIQ, Aalborg Universitet, Vattenfall, Ørsted, INEOS, HØST PtX Esbjerg, Aalborg Portland og SYNERGI samt politikere fra såvel regeringspartiet som oppositionen.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online