Hver tredje store danske virksomhed har ingen CSR-politik

En undersøgelse viser, at ud af 100 store danske virksomheder har kun knap to ud af tre en offentligt tilgængelig CSR-politik.

03.08.2009

CSR.dk

Undersøgelsen er udarbejdet af kommunikations- og analysebureauet Cohn & Wolfe, der har besøgt virksomhedernes respektive hjemmesider og ledt efter en formuleret CSR-strategi. I helt præcist 36 tilfælde har denne søgen altså været forgæves, 58 virksomheder havde en tilgængelig strategi, mens en gruppe på seks selskaber har delvist tilgængelige strategier, som eksempelvis Falck, der har en Code of Conduct på sin internationale hjemmeside, men ikke sin danske. På listen over de 36 virksomheder uden CSR-strategier figurerer bl.a. navne som Danish Crown, SAS, Sjælsø, DFDS, Jyske Bank, NCC, B & O og Saxo Bank. Fra Saxo Bank er det dog et bevidst valg ikke at have en formuleret politik på området.
”Saxo Banks to stiftere har altid ment, at det var ægte social ansvarlighed at give folk et arbejde, så de er i stand til at betale skat til staten i det land, de er ansat i. Derfor har de haft fokus på at skabe en virksomhed, som giver ansættelse til folk,” siger pressechef Kasper Elbjørn, der dog ikke vil afvise, at virksomheden vil udarbejde en strategi en gang i fremtiden. Og det vil en af landets eksperter på området da også anbefale, selvom det ikke skal være for enhver pris.
”Jeg synes, det er meget klogt at have en CSR-politik. Undersøgelsen viser jo også, at de fleste har det, og jeg er sikker på, at flere kommer til. Men fordi det er oppe i tiden, er der en reel fare for, at nogle virksomheder formulerer en tom CSR-politik,” siger professor på Handelshøjskolen, Aarhus Universitet, Steen Hildebrandt, der derfor pointerer, at det er om muligt er endnu vigtigere af følge sin CSR-politik end at formulere den.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

11.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle