Hver niende dansker bliver mobbet

Mobning på arbejdspladsen rammer mange lønmodtagere. Særligt slemt er det i transport-, bygge- og anlægsbranchen, hvor hver sjette oplever mobning.

30.09.2015

CSR.dk

Ifølge undersøgelsen, der er foretaget blandt 27.000 lønmodtagere, følte 3.240, at de var udsat for mobning. Og det er ganske alarmerende, siger Jonas Schytz Juul, analysechef i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd ifølge DR.dk.

”Det svarer til, at der er op imod 200.000 lønmodtagere, som enten er blevet mobbet af deres chef eller af deres kollega. Det er et rigtig højt tal, og det kan have alvorlige konsekvenser”, siger han.

Det er særligt i håndværks-, bygge-, og sundhedsfaglige jobs, at mobning er et problem. Værst ser det dog ud i transport- og logistikbranchen, hvor omkring 16 procent - eller cirka hver sjette - føler sig mobbet.

I den anden ende af skalaen ligger ledelse og den akademiske verden, hvor det er omkring otte procent af arbejdsstyrken, der oplever mobning.

Læs også: Fysisk træning med kolleger hjælper socialt

Gitte Strandgaard, der er formand for Landsforeningen Voksenmobning Nej Tak, mener, at det vigtigste for at undgå mobning på arbejdspladsen og sikre et bedre arbejdsmiljø, er at definere mobning.

”Det aller aller vigtigste er at få sat ord på, hvad mobning er, og så derefter lave nogle fælles værdisæt. Mobning er ikke et enkeltmandsproblem, det er et arbejdspladsproblem, og det skal løses i fællesskab”, siger hun til DR P1. 

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

21.04.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

Schneider Electric

Sponseret

Datacenter Designdag 2026

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

BESTSELLER

Sponseret

Renewing Our Commitment to Workplace Safety in Pakistan

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle