Husk at slukke lyset!

WWF's lyseslukkerkampagne finder sted i morgen, lørdag, kl.. 20-21. Alle virksomheder og private opfordres til at slukke alt unødigt lys.

28.03.2008

CSR.dk

Burning Panda opfordrer alle til at slukke lyset i en time den 29. marts for at vise verdens politikere, at vi bakker om at bremse den globale opvarmning. Såvel kongehuset som en lang række kommuner og virksomheder har allerede tilkendegivet, at de vil følge opfordringen.

Også andre vil dog ifølge WWF deltage. På deres website skriver de: "Mange er allerede med: dig, din nabo, din arbejdsplads, caféen på hjørnet, rådhuset, kommunen, supermarkedet, svømmehallen og mange flere i hele Danmark."

Når Danmark den 29. marts kl. 20-21 slukker lyset, vil hundredtusindvis af mennesker i en række af verdens storbyer gøre det samme. Det er WWF’s internationale netværk, der står bag den globale begivenhed, kaldet Earth Hour.

Byerne vil køre på lavenergi i en time, og det bliver en særlig oplevelse at mærke stemningen i byen, når spillesteder præsenterer CO2-neutralt akustisk musik, restauranter laver mad på lavenergi og meget mere.  På WWF's website findes en liste over arrangementer i danske byer. Se

www.wwf.dk

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.05.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

16.05.2026CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus