HP spurter fra strømaftale

I stedet for kun at overholde aftale om at spare 10 pct. strøm i løbet af et år, regner Hewlett-Packard Danmark nu med at spare hele 20 pct.

19.02.2009

CSR.dk

I stedet for kun at overholde aftale om at spare 10 pct. strøm i løbet af et år, regner Hewlett-Packard Danmark nu med at spare hele 20 pct. Firmaet har allerede løbet så stærkt med at igangsætte spareinitiativer, at energiforbruget forventes reduceret med det dobbelte i løbet af det første år. Besparelserne er endda opnået i en ny energirigtig kontorbygning.
Da den administrerende direktør for it-virksomheden Hewlett-Packard Danmark (HP), Keld Jersild Olsen, skrev under på en såkaldt kurveknækkeraftale med Elsparefonden i oktober måned sidste år, gjorde han det bindende for HP at nedsætte strømforbruget med 10 pct. det første år. Til sammenligning ligger besparelsesmålene gennemsnitlig på 2-3 pct. om året, når offentlige institution indgår en kurveknækkeraftale med Elsparefonden.
”Ud fra det antal mennesker vi er, og at vores hovedkontorbygning i Allerød er ny og bygget meget energieffektivt, beregnede energikonsulenter, at vi skulle gå efter at spare 10 pct. på energien i løbet af tre år. Men det syntes vi ikke var ambitiøst nok. Vi satte derfor et mål om at nedsætte strømforbruget med 10 pct. alene det første år. Men det var åbenbart stadig ikke nok for vores spareivrige medarbejdere, som allerede har nedsat energiforbruget med 20 pct. om måneden i de første fem måneder, hvor kurveknækkeraftalen har løbet. Denne besparelse regner vi med fortsætter, så vi opjusterer derfor vores sparemål for hele året til 20 pct. Det kan altså give markante resultater, hvis man går målrettet ind i en kurveknækkeraftale, så jeg kan kun anbefale andre private som offentlige virksomheder at indgå en sådan aftale,” siger Keld Jersild Olsen.
Formålet med en kurveknækkeraftale med Elsparefonden er at nedsætte elforbruget med forpligtende mål for, hvor meget der skal spares. For at leve op til aftalen har HP motiveret og inspireret medarbejdere på firmaets årlige miljødag og nøje gennemgået strømforbruget i samarbejde med et konsulentfirma. HP bruger også løbende Elsparefonden til sparring, rådgivning og kampagnematerialer. Desuden sørger Elsparefonden for, at HP kan følge el-forbruget på timeniveau, så man kan se, hvor man særligt skal sætte ind med strømbesparelser.

Sparer med skinner og ventilation
Blandt de mange spareforanstaltninger, som HP allerede har sat i gang, er de to vigtigste elspareskinner på alle arbejdsstationer og nedsættelse af hastighed på ventilationsanlæg i dagtimerne, samt at det går helt i dvaletilstand om natten og i weekender. Men også opsætning af lysfølere i hele bygningen, indførelse af lavenergipærer, delvis slukning af udendørsbelysning, mindre nedkøling i serverrum samt urstyring af printere har skåret pænt på el-regningen hos HP. De 20 pct. der forventes spares i løbet af første år svarer til 390.000 kilowattimer eller en besparelse på 500.000 kr.
”Vi ønsker at gå endnu længere. Så nu indfører vi også lysfølere og urstyrere på udvalgte apparater og installerer skumringsrelæ til lysregulering på eksempelvis parkeringspladsen. Vi regner med engangsudgifter på i alt 130.000 kr., så det er stadig en rigtig god forretning alene i det første år. Og i de efterfølgende år bliver det jo til endnu flere penge,” siger Keld Jersild Olsen.

Inponeret over spareiver
Hos Elsparefonden er man imponeret over spareiveren hos HP’s medarbejdere:
”HP var i forvejen en foregangsvirksomhed med sit aggressive mål om at spare 10 pct. det første år, men 20 pct. besparelse i en ny bygning er imponerende. Det viser, at det betaler sig at gøre en målrettet indsats, og at en kurveknækkeraftale er godt værktøj til støtte for indsatsen. Og alle de mange penge, der er sparet er jo til gavn for både miljøet og virksomheden,” fortæller Christian Jarby, kundechef for det offentlige i Elsparefonden, som primært har til opgave at sikre elbesparelser i husholdningssektoren og den offentlige sektor.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.06.2025CSR.dk

Grønnere telefoner på vej med nye EU-regler

10.06.2025CSR.dk

Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

09.06.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Middelfart Erhverv inviterede til digital Klimakamp

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

17.06.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

18.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

19.06.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

19.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Indsamling og genbrug af takeaway emballager

Af Finansloven for 2025 fremgår det, at der vil blive etableret et partnerskab mellem Miljø- og Ligestillingsministeriet og relevante interessenter, fx genbrugsvirksomheder, kommuner, brancheforeninger, pantsystem, restauranter mv. Desuden fremgår det, at partnerskabet tilknyttes et sekretariat, som vil modtage et tilskud på 5 mio. kr. årligt i 2025-2027. Partnerskabet skal bl.a. identificere udfordringer, anvise konkrete muligheder for at indføre pant- og retursystemer for eksempelvis plastkopper mv. som i projektet ”REUSEABLE” i Aarhus Kommune. Endelig skal partnerskabet harmonisere og standardisere design af genbrugsemballage og -systemer og erfaringsudveksle om forbrugeradfærd.

Dato

19.06.2025

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19 juni: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

19.06.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom