Hovedsæde renoveret med 90 procent genbrugsmaterialer

Anlægs- og nedrivningsvirksomheden Tscherning har renoveret deres hovedsæde ved at bruge genbrugsmaterialer fra egne nedrivninger og upcyclede produkter.

Foto: Tscherning

17.04.2024

CSR.dk

Efter to års ombygning er Tscherning klar til officiel indvielse af deres cirkulært transformerede hovedkontor. 

Bygningen bestod oprindeligt af 673 kvadratmeter kontorareal og en uopvarmet lagerhal på 442 kvadratmeter, og det er nu blevet ombygget til kontorarbejdspladser, mødelokaler og kantineområde. Der er stort set kun brugt genbrugsmaterialer i ombygningen, og flere af dem kommer fra Tschernings egne nedrivningsprojekter.

"Vi er utrolig stolte af, hvordan vi har formået at genbruge materialer på en ny og anderledes måde og glæder os til at vise vores nye hovedkontor frem. Der ligger mange tanker og overvejelser bag projektet. Målet har været at skabe et hus, der både understøtter trivsel, et udviklende arbejdsmiljø og tydeligt viser husets identitet som et genbrugshus. Det synes vi i den grad, at vi er lykkedes med," siger CEO og ejer Søren Tscherning, som i tæt samarbejde med arkitekt My Lunsjö fra 3XN GXN har valgt genbrugsmaterialer og byggeløsninger til det nye hovedkontor.

Materialer tæller blandt andet genanvendte loftspaneler og tegl, træklodser til vægge og betonelementer til indskudte dæk og bærende vægge. Der er skriveborde af gamle gymnastiksalsgulve og upcyclet plast, stolene i kantinen er støbt af opsamlede fiskenet og fustager, og kantinebordene er lavet af bolværker fra danske havne samt affaldstræ. 

Inspirere andre

Det kræver, at man tænker ud af boksen, når man skal ombygge med mest muligt genbrugsmaterialer. Renoveringsprojektet har givet Søren Tscherning en masse værdifuld viden om, hvordan man bygger med genbrugsmaterialer.

"Vi har uden tvivl lært en masse af at ombygge vores hovedkontor, og de erfaringer tager vi med os videre. Det er helt afgørende i forhold til bæredygtighed i byggebranchen, at vi bliver bedre til at bygge med genbrugsmaterialer. Vi håber, at ombygningen af vores hovedkontor kan være med til at vise vejen og inspirere andre virksomheder, som står overfor et renoveringsprojekt," siger CEO og ejer Søren Tscherning.

Som et led i arbejdet med at dele erfaringer har virksomheden produceret ”Bogen om Tscherninghuset”. Den indeholder ud over en perlerække af fotos af et hovedkontor med et inspirerende nyt udtryk også oversigt over de benyttede materialer og leverandører af samme og fortællinger om hvordan, der er blevet arbejdet i processen. 

Synlighed gennem Renoverprisen

Tscherning har for nylig indstillet det renoverede hovedsæde til Renoverprisen 2024, som uddeles af Realdania og Grundejernes Investeringsfond for at anerkende renoveringsprojekter, der er med til at vise vejen for, hvordan vi bedst løser den store samfundsmæssige opgave, det er at få renoveret den eksisterende bygningsmasse i Danmark.

Med indstillingen til Renoverprisen håber topchefen, at renoveringen af hovedsædet i Hedehusene kan være med til at inspirere andre virksomheder, som står over for at skulle renovere hovedsæde eller andre bygninger.

"Det kan selvfølgelig forekomme lidt selvisk på den måde at indstille sig selv til en pris. Men jeg håber inderligt, at det kæmpe arbejde og de mange erfaringer vi har høstet, kan bruges andre steder. Det er en central del i forhold til bæredygtighed, at vi bliver bedre til at renovere eksisterende bygninger på en langt mere grøn måde," siger Søren Tscherning.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense