Hotel på vej med ny omfattende CSR-certificering

Hotel Crowne Plaza Copenhagen Tower i Ørestaden har investeret i Nordeuropas største bygningsintegerede solcellepark. Nu vil hotellet også have en CSR-certificering DS 49001.

08.12.2011

CSR.dk

Administrerende direktør Anne Hasløv Stæhr, Dansk Standard, siger, at det er en fordel i forhold til certificering, at Crowne Plaza er vant til at optimere processer..

Crowne Plaza Copenhagen Tower er det første hotel i Danmark, som lever op til standarderne i EU's Green Building Program. Nu har hotellet med hjælp fra Dansk Standard kastet sig over en CSR-certificering.

"Vi vil under ingen omstændigheder hvile på laurbærene. Vores kunder går tydeligvis målrettet efter at bo på hoteller, som har en grøn profil. Vi mærker især en stor interesse fra udenlandske kunder", siger hotellets direktør Allan Agerholm, som selv har sat sig i spidsen for arbejdet med den nye CSR-certificering.

Administrerence direktør i Dansk Standard Anne Hasløv Stæhr, som er sparringspartner for Allan Agerholm og hotellet, siger til erhvervsmagasinet CSR, at en CSR-certificering, som den Agerholm er i gang med er ambitiøs. Men ifølge Anne Hasløv Stæhr er ambitionerne og kompetencerne til stede; og så er det en fordel, at de involverede på Crowne Plaza allerede i dag har en systematisk tankegang i forhold til at optimere forretningsgange, mener hun.

Kommerciel strategi
Den proces, som Crowne Plaza er gået i gang med, er unik - også i internationalt perspektiv, mener Anne Hasløv Stæhr:

"De har et højt ambitionsniveau og vil forhåbentlig inspirere andre hoteller til at strukturere deres CSR-tilgang. Samfundsmæssigt ansvar er en udfordring ikke bare for hotelbranchen, men for de fleste af verdens virksomheder", siger DS-direktøren.

Allan Agerholm mener, at hotellet konstant skal forbedre sig i forhold til den grønne profil. CSR-arbejdet er en kommerciel strategi, forklarer han.

"Det er et krav fra kunderne, og jeg er tilfreds med, at vi hele tiden bliver set efter i sømmene. Jeg giver intet for dem, der har travlt med at anprise sig selv. CSR skal dokumenteres. Jeg stiller løbende højere krav til både os selv og til vores leverandører", sigerhoteldirektøren.

I Danmark er den certificering, Crowne Plaza er i gang med, ganske ny. Det er en dansk CSR-certificering DS 49001, som er udsprunget af den internationale standard for samfundsmæssigt ansvar, ISO 26000. Den danske standard lægger sig op af den internationale, som er et globalt consensus-dokument. Den danske standard er i modsætning til den internationale opbygget som et ledelsessystem: det betyder, at man sætter nogle mål op og løbende vurderer dem. Når målene er indfriet, aftales nye mål. Bliver målene ikke indfriet, analyserer man hvorfor og tager en ledelsesbeslutning om, hvad man skal gøre.

Virksomheder, som vil i gang med certificeringer, kan hente inspiration hos Dansk Standard.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.03.2026CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

18.03.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

ESG-jobs forsvinder ikke – de flytter ind i forretningen

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online