Hos Rema 1000 er brunkul til grillen passé

Gennem et nyt samarbejde bliver det ikke længere muligt at finde brunkul hos Rema 1000. Fra i år vil supermarkedskæden nemlig kun sælge biobaserede briketter.

De biobaserede briketter er blandt andet produceret af nøddeskaller - et bæredygtigt materiale, da hverken dyr eller mennesker spiser det, mener topchef hos Fritz Schur Consumer Products. Arkivfoto..

19.08.2022

CSR.dk

Selv om sommeren er ved at gå på held, kan det varme vejr stadig give anledning til at tænde op for grillen.

De fleste husstande bruger efterhånden gasgrill, men de klassiske kulbriketterne er dog ikke helt fortid endnu.

Eller, det er de hos Rema 1000. Supermarkedskæden har nemlig fra i år valgt at erstatte den klassiske brunkul med briketter lavet af blandt andet nøddeskaller.

Det skriver Finans.

Læs også: Danskerne har sjældent klimaet i tankerne nede i supermarkedet

Initiativet sker i samarbejde med Fritz Schur Consumer Products, der leverer kulbriketter til supermarkedskæden.

”Nøddeskaller er et spændende materiale at arbejde med, for der er nok af det. Hverken dyr eller mennesker kan spise det, så det er absolut bæredygtigt. Bindemidlet i briketten kan man godt spise, men det udgør kun tre procent – selve råvaren, der bliver brugt, er et affaldsprodukt. Det fandt vi spændende. Og siden har vi så arbejdet med at gøre produkterne markedsvendte ved at arbejde med at lave forskellige blandinger af råvarekvalitet, så vi kan fremstille briketter med forskellige brændetider”, siger Carsten Wandorf, administrerende direktør hos Fritz Schur Consumer Products, til Finans.

Læs også: Burger King åbner sin første veganske filial

Det har imidlertid ikke været en nem opgave at lave biobaserede briketter.

Carsten Wandorf nemlig, at det særligt har været udfordrende at få det bæredygtige alternativ til at brænde lige så længe som den klassiske brunkul.

Med udfasningen af brunkul har Rema 1000 nu tre forskellige typer af biobaserede grillbriketter.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

02.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense