Hos Flügger er 9 ud af 10 solgte spande maling miljømærkede
Kravene til dokumentation, kemi og miljømærkning fylder stadig mere i byggeriet, og derfor gør Flügger, hvad de kan for at gøre det nemmere for både malere og rådgivere at vælge produkter, der lever op til de stigende miljøkrav.
Foto: Flügger
Byggeriets materialevalg er blevet mere komplekse. Rådgivere, bygherrer og udførende virksomheder skal i stigende grad forholde sig til dokumentation, certificeringer og problematiske stoffer, når produkter vælges til nye bygge- og renoveringsprojekter.
Den udvikling mærker man hos Flügger, hvor efterspørgslen på dokumenterede og miljømærkede produkter er vokset markant de senere år. I dag er 9 ud af 10 solgte vådvarer fra Flügger miljømærkede produkter, hvilket er vokset fra 8 ud af 10 sidste år.
”Byggeriet er blevet markant mere komplekst på materialedelen. Der er kommet større fokus på kemi, dokumentation og certificeringer, og det stiller naturligt større krav til både rådgivere og udførende. Derfor arbejder vi målrettet på at gøre det lettere at vælge produkter, der allerede lever op til nogle af de mest ambitiøse miljø- og kvalitetskrav i verden,” siger Mathias Sixten, Sustainability Manager hos Flügger.
Miljømærkning skal være det nemme valg
Hos Flügger er ambitionen, at miljømærkede produkter skal være standardvalget. Derfor har virksomheden gennem flere år arbejdet målrettet på at øge andelen af miljømærkede produkter i sortimentet, særligt inden for de produktkategorier, der udgør de største volumener i byggeriet.
Ifølge Mathias Sixten handler udviklingen ikke kun om at imødekomme nye krav i byggeriet, men også om at gøre hverdagen lettere for de professionelle malere.
”Det skal ikke kræve specialistviden i kemi at vælge ansvarligt. Når en maler eller rådgiver står med et miljømærket produkt, får de en tredjepartsverificeret dokumentation for, at produktet lever op til en række ambitiøse krav til blandt andet kvalitet, kemi og miljø.” siger han.
Han peger samtidig på, at miljømærkning i stigende grad er blevet en praktisk del af hverdagen i byggeriet og ikke et strategisk spørgsmål i projekteringen.
”Vi oplever, at certificeringer og dokumentation spiller en større rolle i hele værdikæden. Derfor handler det for os om at gøre de ansvarlige valg operationelle og realistiske for malerne i en travl hverdag,” siger Mathias Sixten.
Flügger flytter grænserne for miljømærkning
Som en del af arbejdet med at øge andelen af miljømærkede produkter arbejder Flügger målrettet med produktkategorier, hvor miljømærkning historisk har været vanskelig at opnå.
Virksomheden var blandt de første virksomheder på markedet med en svanemærket træolie, efter at kriterierne for produktkategorien blev indført.
Hos Flügger arbejder man samtidig løbende med at udvikle miljømærkede produkter i mere specialiserede kategorier, hvor kravene til både funktionalitet, holdbarhed og dokumentation er særligt høje. Det gælder blandt andet også silikatmaling, hvor virksomheden har en certificering på trapperne
”For os handler det ikke kun om at udvikle produkter med en stærk miljøprofil. Produkterne skal selvfølgelig samtidig leve op til de krav, professionelle malere stiller til kvalitet, holdbarhed og effektivitet,” siger Mathias Sixten.
Svanemærket er Nordens officielle miljømærke hvor EU Ecolabel er det Europæiske mærk. Begge ordninger stiller strenge krav til blandt andet kemi, miljøpåvirkning og holdbarhed gennem hele produktets livscyklus.
Hos Flügger er ambitionen fortsat at øge andelen af miljømærkede produkter i de kommende år.
/ehs
