Hollandske virksomheder: Regeringen skal føre bæredygtig politik

Flere hollandske virksomheder og organisationer appellerer til, at FN's verdenssmål bliver sat på dagsordenen i forbindelse med regeringsdannelsen efter det nylige valg.

Flere hollandske virksomheder og organisationer vil have landets næste regering til at føre en mere bæredygtig politik. Arkivfoto..

10.04.2017

CSR.dk

Den 4. april appellerede en sammenslutning af 118 hollandske virksomheder, forskningsinstitutter og organisationer, til, at den hollandske regering bør prioritere FN’s verdensmål, også kaldet Sustainable Development Goals (SDGs), når landets nye regering etableres.

Siden er tallet staeget til 276 organisationer, der har skrevet under, og som alle appellerer til, at  forhandlingslederen, Edith Schippers, sikrer, at den førte politik i den kommende regering vil være på linje med FN’s verdensmål:

”Vi – en koalition af virksomheder og sociale virksomheder – kan ikke understrege vigtigheden af verdensmålene nok. De er et redskab til at skabe et bæredygtigt samfund nu og for fremtidige generationer. De er afgørende for vores globale samfund, men de hjælper også Holland på vej til at skabe en sund og robust økonomi”, udtaler Circle Economy, der er en del af de virksomheder, der appellerer til Edith Schippers.

Læs også: FNs Verdensmål gælder også på dansk jord

Konkret foreslår koalitionen tre grundregler: 

  • at alle nye vedtagelser i regeringen skal være tilpasset verdensmålene
  • at regeringen bør reformere skattesystemet fra beskatning af arbejde til ressourcer 
  • at regeringen bør tilbagekalde nedskæringerne på udviklingsbistandsbudgetterne, så udviklingslande kan få en chance for at nå verdensmålene.

Koalitionen påpeger, at ved at prioritere verdensmålene vil det blive mere oplagtt at prioritere emner som overgang til vedvarende energi, (over)produktion og forbrug, fattigdom, sult, sundhed, ulighed og klimaændringer på lokalt, nationalt og globalt plan.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Annonce

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online