H&M topper årets Fashion Transparency Index

Ud af 250 modebrands tildeles H&M førstepladsen på Fashion Revolutions seneste Fashion Transparency Index. Listen rangerer virksomheder i henhold til, hvor gennemsigtige de er omkring leverandører, aktiviteter i forsyningskæden samt social og miljømæssig påvirkning.

I arbejdet mod en mere bæredygtig forretning, vil H&M blandt andet implementere flere cirkulære initiativer..

23.04.2020

CSR.dk

Indsatser som højnet gennemsigtighed ved produktion, information og genbrug har tilsyneladende givet pote. H&M er nemlig rangeret som den bedste på modeorganisationen Fashion Revolutions Fashion Tranparency Index 2020.

“Det er en ære at blive placeret som nummer ét på Fashion Transparency Index 2020 og en stor anerkendelse af vores indsatser. Vi stræber altid efter at være så gennemsigtige som muligt i vores arbejde mod en mere bæredygtig fremtid i modebranchen, så vel som i de udfordringer, der ligger i at omstille industrien", siger global strategy lead for transparency i H&M, Hanna Hallin.

"Vi forpligter os til fortsat at tage skridt mod bedre gennemsigtighed, så kunder kan foretage informerede beslutninger og drive en positiv indflydelse på industrien gennem vores omfattende arbejde i at blive fuldstændig cirkulær og klimapositiv”, tilføjer hun.

Fashion Transparency Index blev først lanceret under den årlige Fashion Revolution Week i 2016 og har til formål at belyse vigtige emner i hele tekstilindustrien som gennemsigtighed, ordentlige arbejdsvilkår i forsyningskæden og behovet for at omstille til cirkulær økonomi.

Pandemien skal ikke stoppe indsatserne
Foruden et forøget fokus på gennemsigtighed arbejder H&M endvidere på at implementere cirkulær økonomi i forretningsaktiviterne. Ambitionerne inkluderer blandt andet at tilbyde forbrugerne mulighed for at aflevere brugt tøj til genbrugsstationer i butikkerne og øge brugen af genanvendte materialer som bomuld og polyester fra brugte plastikflasker. 

Læs også: I fremtiden kan dit tøj være lavet af CO2 eller vandmands-DNA

Med den verdensomspændende situation med coronavirus vil H&M endvidere opretholde sine politikker ved ansvarligt forbrug. Virksomheden oplyser, at der er dialog med flere partnere og interessenter i at finde fælles brancheløsninger.

-HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Forskere: Klimatiltag i landbruget kan forværre dyrevelfærd og true biodiversiteten

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

12.11.2025CSR.dk

Danske pensionskasser tvivler på milliardmål for grøn omstilling: ”Ikke realistisk"

12.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

12.11.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Spar millioner og CO2 med målerdata

11.11.2025CSR.dk

Med 5 år at løbe på: Verden halter langt bagefter historiske klimamål

11.11.2025CSR.dk

Gennembrud i industrien: Elektrificeringen tager fart

10.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Arbejdskraft er industriens største mangelvare – men skal vi vente på flere uddannede eller tage teknologien i brug nu?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus