I fremtiden kan dit tøj være lavet af CO2 eller vandmands-DNA

For femte gang deler H&M Foundation 1 million euro ud til fem startups. Målet er en cirkulær modebranche, og vinder-ideerne bliver stadig mere avancerede.

01.04.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

For femte gang afslører H&M Foundation i dag vinderne af fondens "Global Change Award".

Næsten 6.000 ideer fra 175 lande har H&M Fonden tygget sig igennem for at nå frem til de fem vinderprojekter i 2020, som er:

  • Incredible Cotton by GALY (Brasilien, arbejder nu ud af USA), som bruger biotechnology til at dyrke bomuld i laboratorier, som får 300.000 Euro.
  • Feature Fibres by Werewool (USA), som laver farvet og strækbart stof ud af protein DNA fra f.eks. vandmænd og koraller – men uden at bruge levende organismer, som får 250.000 Euro.
  • Tracing Threads by TextileGenesis (Indien), som sporer bæredygtige fibre med brug af blockchain-teknologi, får 150.000 Euro.
  • Zero Sludge by SeaChange Technologies (USA), som har udviklet en metode der adskiller og renser spildevand fra farvning af tekstiler, så giftige stoffer ikke når lossepladser etc. De får også får 150.000 Euro.
  • Airwear by Fairbrics (Frankrig), som har udviklet en metode, som kan konvertere drivhusgasser til bæredygtig polyester, får 150.000 Euro.

Brugen af avanceret teknologi giver håb
I et interview med CSR.dk fortalte Diana Amini, som leder H&M Foundations arbejde, om en klar tendens i ansøgningerne.

”Især i de seneste to år kan vi se, at teknologi spiller en stor rolle i mange flere af ansøgningerne. Det ser vi som meget positive, fordi det peger I retning af muligheden for at udbrede løsningen i stor skala,” siger hun.

”Og så er vi overrasket over, at en vi allerede har et projekt, som det, konvertere drivhusgasser til polyester. Det ville man måske tro lå noget længere ude i fremtiden, men det er her nu,” fortsætter hun.

Tidligere vindere lever videre
Før disse fem vindere har 20 andre virksomheder modtaget den økonomiske støtte og været gennem det medfølgende accelerator-program. Da mange af vinder-ideerne har fået støtten på et relativt tidligt tidspunkt, kan man overveje, om de stadig lever eller er løbet ud i sandet?

”Alle vores tidligere vindere er stadig i gang. Det er ikke alle, der er fuldt kommercialiserede virksomheder endnu, men de lever stadig. Nogle af de nye materialer fra de tidlige år, f.eks. forskellige typer stof baseret på citrusfrugtskaller og det læderlignende materialer produceret af vindrueskaller er i dag i brug – bl.a. i nogle af H&M’s Conscious Exclusive-produkter,” fortæller Diana Amini.

Samlet set har fonden over fem år haft 20.000 ansøgninger fra over 200 lande eller territorier i hænderne.

Ramt af coronakrisen
Global Change Awards videre præsenteres normal ved en stort anlagt event i Stockholm, hvor den første uge i det medfølgende acelleratorforløb også løber af stablen. Det har naturligvis ikke været muligt i år.

“Vi har aflyst eventen og de elementer i acelleratorprogrammets første uge, som det er muligt at køre digitalt, har vi konverteret til virtuelle møder og forelæsninger. Men vi vender forhåbentligt stærkt tilbage senere på året. Den nuværende krise gør os kun endnu mere overbeviste om vigtigheden af at finde og fremme ideer, som kan bidrage til en mere bæredygtig fremtid,” afslutter Diana Amini.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J