I fremtiden kan dit tøj være lavet af CO2 eller vandmands-DNA

For femte gang deler H&M Foundation 1 million euro ud til fem startups. Målet er en cirkulær modebranche, og vinder-ideerne bliver stadig mere avancerede.

01.04.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

For femte gang afslører H&M Foundation i dag vinderne af fondens "Global Change Award".

Næsten 6.000 ideer fra 175 lande har H&M Fonden tygget sig igennem for at nå frem til de fem vinderprojekter i 2020, som er:

  • Incredible Cotton by GALY (Brasilien, arbejder nu ud af USA), som bruger biotechnology til at dyrke bomuld i laboratorier, som får 300.000 Euro.
  • Feature Fibres by Werewool (USA), som laver farvet og strækbart stof ud af protein DNA fra f.eks. vandmænd og koraller – men uden at bruge levende organismer, som får 250.000 Euro.
  • Tracing Threads by TextileGenesis (Indien), som sporer bæredygtige fibre med brug af blockchain-teknologi, får 150.000 Euro.
  • Zero Sludge by SeaChange Technologies (USA), som har udviklet en metode der adskiller og renser spildevand fra farvning af tekstiler, så giftige stoffer ikke når lossepladser etc. De får også får 150.000 Euro.
  • Airwear by Fairbrics (Frankrig), som har udviklet en metode, som kan konvertere drivhusgasser til bæredygtig polyester, får 150.000 Euro.

Brugen af avanceret teknologi giver håb
I et interview med CSR.dk fortalte Diana Amini, som leder H&M Foundations arbejde, om en klar tendens i ansøgningerne.

”Især i de seneste to år kan vi se, at teknologi spiller en stor rolle i mange flere af ansøgningerne. Det ser vi som meget positive, fordi det peger I retning af muligheden for at udbrede løsningen i stor skala,” siger hun.

”Og så er vi overrasket over, at en vi allerede har et projekt, som det, konvertere drivhusgasser til polyester. Det ville man måske tro lå noget længere ude i fremtiden, men det er her nu,” fortsætter hun.

Tidligere vindere lever videre
Før disse fem vindere har 20 andre virksomheder modtaget den økonomiske støtte og været gennem det medfølgende accelerator-program. Da mange af vinder-ideerne har fået støtten på et relativt tidligt tidspunkt, kan man overveje, om de stadig lever eller er løbet ud i sandet?

”Alle vores tidligere vindere er stadig i gang. Det er ikke alle, der er fuldt kommercialiserede virksomheder endnu, men de lever stadig. Nogle af de nye materialer fra de tidlige år, f.eks. forskellige typer stof baseret på citrusfrugtskaller og det læderlignende materialer produceret af vindrueskaller er i dag i brug – bl.a. i nogle af H&M’s Conscious Exclusive-produkter,” fortæller Diana Amini.

Samlet set har fonden over fem år haft 20.000 ansøgninger fra over 200 lande eller territorier i hænderne.

Ramt af coronakrisen
Global Change Awards videre præsenteres normal ved en stort anlagt event i Stockholm, hvor den første uge i det medfølgende acelleratorforløb også løber af stablen. Det har naturligvis ikke været muligt i år.

“Vi har aflyst eventen og de elementer i acelleratorprogrammets første uge, som det er muligt at køre digitalt, har vi konverteret til virtuelle møder og forelæsninger. Men vi vender forhåbentligt stærkt tilbage senere på året. Den nuværende krise gør os kun endnu mere overbeviste om vigtigheden af at finde og fremme ideer, som kan bidrage til en mere bæredygtig fremtid,” afslutter Diana Amini.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

06.03.2026CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

05.03.2026CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

04.03.2026CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

04.03.2026CSR.dk

ESG taber terræn lederes lønpakke: ”Et tegn på manglende seriøsitet”

03.03.2026CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

03.03.2026Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

02.03.2026CSR.dk

Nemlig vil halvere madspild og udfase turbokyllinger i ny ansvarlighedsoffensiv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online