Hjemmearbejde kan gavne klimaet

Der er store CO2-besparelser at hente, hvis hjemmearbejdspladserne får lov til at bestå på den anden side af Covid-19.

28.10.2020

CSR.dk

Ifølge en analyse foretaget af Dansk Erhverv, arbejdede 44 procent af danskerne hjemme i foråret grundet Covid-19.

Det skriver Ingeniøren. 

En ny undersøgelse fortaget af IDA, viser at CO2-udledningerne i den forbindelse nedbringes markant.

Beregninger foretaget af Ingeniørernes og cand.scienternes faglige organisation har vist at CO2-udledning fra persontransporten kan nedbringes med tæt på en mio. ton årligt, hvis alle 44 procent arbejder hjemme hver dag. Det svarer til en syvendedel af den samlede årlige persontransports CO2-udslip.

Læs også: COVID-19: Næsten en tredjedel af stationære computere betragtes nu som overflødige

IDA har i samme ombæring spurgt sine medlemmer hvorvidt de ønsker at arbejde hjemme. Her lød svaret på 1,66 hjemmearbejdsdage i gennemsnit om ugen. Alene de 1,66 dage om ugen vil kunne give en CO2-besparelse på 0,33 mio. ton årligt.

Der er dog nogle forbehold, som ikke er medtaget i beregningerne. Sandsynligvis har nogle af de 44 procent arbejdet hjemmefra i forvejen, andre vil muligvis søge jobs endnu længere væk fra deres bopæl, hvis der er mulighed for et par hjemmedage om ugen. Endelig kan der være tale om, at forbruget på hjemmematriklen stiger, når man arbejder hjemmefra.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.04.2026CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

16.04.2026CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

Schneider Electric

Sponseret

Datacenter Designdag 2026

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

BESTSELLER

Sponseret

Renewing Our Commitment to Workplace Safety in Pakistan

CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Kvinderne sætter kurs mod VVS-branche

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER pays out DKK 80 million in sustainability bonus for colleagues

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle