Hillerøds landmænd investerer i grundvandet

En række landmænd i Hillerød har sammen med Københavns Energi og områdets vandværker smidt én million kroner i nyt udstyr til sprøjtning. Det betyder bedre grundvand i fremtiden.

03.08.2009

CSR.dk

I alt er 18 gårde, både store og små, med i den nordsjællandske indsats, der har fået hjælp i form af økonomisk støtte og rådgivning fra Københavns Energi og Grundvandssamarbejdet i Hillerød, der består af 12 lokale, private vandværker, som henter drikkevand i områdets undergrund og derfor ønsker at beskytte vandet mod forurening. Og en stor kilde til forurenet grundvand er netop nedsivende sprøjtemidler fra landbruget, hvilket en konsulent afdækkede under besøg hos samtlige involverede landmænd. Konsulenten, der var et tilbud fra samarbejdspartnerne KE og Grundvandssamarbejdet i Hillerød og som alle 18 landmænd altså takkede ja til, kunne konkret konstatere, at de mest almindelige problemer omkring håndteringen af sprøjtemidler drejer sig om ældre sprøjter uden skylleudstyr, manglende rentvandstanke til påfyldning af sprøjterne og vaskepladser, hvor sprøjteresterne løber ud i jorden og ned til grundvandet. Konsulentbistanden udmøntede sig i først drøftelser mellem rådgiveren og landmændene omkring bekæmpelse af disse problemer, og dernæst målrettede tilskud til indkøb af det relevante udstyr – eksempelvis vaskeudstyr der gør det muligt for landmanden at rengøre sprøjten ude i marken, i stedet for tilbage på gårdspladsen og derved mindske risikoen for koncentreret forurening.

Tilfredshed med løsning
”Vi har fået rigtig meget miljø for pengene. Samtlige landmænd har gennemført de anbefalede forbedringer med økonomisk støtte. Men det mest positive er, at mange har valgt at investere i yderligere forbedringer for egen regning. Det er også mit indtryk, at projektet har givet landmændene en større forståelse for deres rolle i forhold til beskyttelse af grundvandet. Og med deres samarbejdsvilje har de vist, at de gerne vil være med til at sikre vores grundvand til fremtidige generationer”, siger Alf Johansen, formand for Grundvandssamarbejdet i Hillerød. Også projektets anden drivkraft, Københavns Energi, er godt tilfredse.
”Vi har fire vigtige kildepladser i området. Og mere end en million mennesker i hovedstadsområdet er afhængige af, at vi dagligt henter rent, sundt drikkevand til dem. Derfor er det så forfærdelig vigtigt, at vi og landbruget arbejder i fællesskab på at beskytte det dyrebare grundvand. Det har vi nu bevist, at vi kan,” siger forsyningsdirektør Per Jacobsen.

Det nordsjællandske initiativ lægger sig umiddelbart i kølvandet på de nye regler Miljøministeriet vedtog i foråret. Formålet med regelsættet er, at skærpe kravene til landmændene når det kommer til håndteringen af sprøjtemidler og dermed sikre, at der både sprøjtes mindre og på den rigtige måde. Kravene går på både påfyldning og anvendelse af marksprøjter, men også etablering og korrekt brug af vaskepladser, netop som Hillerøds landmænd nu fokuserer på, hvilket samarbejdspartnerne da også har bemærket.
”Indtil nu har lovgivningen på området ikke har været særlig præcis. Reelt har vi her i Nordsjælland været på forkant ved at tage fat i nogle problemstillinger, som nu også får fokus fra centralt hold. Vi kan endda håbe, at vi har været med til at fremme processen omkring den nye lovgivning på området, der blev vedtaget i april 2009”, siger Alf Johansen og Per Jacobsen i fællesskab. I alt har de 18 involverede landmænd modtaget ca. 300.000 kr. i tilskud, mens deres egne investeringer beløber sig til omkring én million kr.

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Backseat to the Front Row: The Urgent Need for Adaptation

18.09.2025CSR.dk

Københavns klimabødeordning har ingen effekt på indkøbsvaner

18.09.2025CSR.dk

Regler bremser skovrejsning: Milliardinvestor og skovekspert kritiserer barrierer for grøn trepart

16.09.2025CSR.dk

Nordiske film- og tv-aktører går sammen om fælles grønne standarder

16.09.2025CSR.dk

Grønt kompromis i Bruxelles: Hybridbiler kan blive en del af bilindustriens grønne omstilling

16.09.2025Valified

Sponseret

Valified opruster: Ny CEO (interim) og ny retning skal styrke ESG som forretningsdriver

15.09.2025CSR.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

14.09.2025Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 22, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

22.09.2025

Tid

02:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart