Hillerøds landmænd investerer i grundvandet

En række landmænd i Hillerød har sammen med Københavns Energi og områdets vandværker smidt én million kroner i nyt udstyr til sprøjtning. Det betyder bedre grundvand i fremtiden.

03.08.2009

CSR.dk

I alt er 18 gårde, både store og små, med i den nordsjællandske indsats, der har fået hjælp i form af økonomisk støtte og rådgivning fra Københavns Energi og Grundvandssamarbejdet i Hillerød, der består af 12 lokale, private vandværker, som henter drikkevand i områdets undergrund og derfor ønsker at beskytte vandet mod forurening. Og en stor kilde til forurenet grundvand er netop nedsivende sprøjtemidler fra landbruget, hvilket en konsulent afdækkede under besøg hos samtlige involverede landmænd. Konsulenten, der var et tilbud fra samarbejdspartnerne KE og Grundvandssamarbejdet i Hillerød og som alle 18 landmænd altså takkede ja til, kunne konkret konstatere, at de mest almindelige problemer omkring håndteringen af sprøjtemidler drejer sig om ældre sprøjter uden skylleudstyr, manglende rentvandstanke til påfyldning af sprøjterne og vaskepladser, hvor sprøjteresterne løber ud i jorden og ned til grundvandet. Konsulentbistanden udmøntede sig i først drøftelser mellem rådgiveren og landmændene omkring bekæmpelse af disse problemer, og dernæst målrettede tilskud til indkøb af det relevante udstyr – eksempelvis vaskeudstyr der gør det muligt for landmanden at rengøre sprøjten ude i marken, i stedet for tilbage på gårdspladsen og derved mindske risikoen for koncentreret forurening.

Tilfredshed med løsning
”Vi har fået rigtig meget miljø for pengene. Samtlige landmænd har gennemført de anbefalede forbedringer med økonomisk støtte. Men det mest positive er, at mange har valgt at investere i yderligere forbedringer for egen regning. Det er også mit indtryk, at projektet har givet landmændene en større forståelse for deres rolle i forhold til beskyttelse af grundvandet. Og med deres samarbejdsvilje har de vist, at de gerne vil være med til at sikre vores grundvand til fremtidige generationer”, siger Alf Johansen, formand for Grundvandssamarbejdet i Hillerød. Også projektets anden drivkraft, Københavns Energi, er godt tilfredse.
”Vi har fire vigtige kildepladser i området. Og mere end en million mennesker i hovedstadsområdet er afhængige af, at vi dagligt henter rent, sundt drikkevand til dem. Derfor er det så forfærdelig vigtigt, at vi og landbruget arbejder i fællesskab på at beskytte det dyrebare grundvand. Det har vi nu bevist, at vi kan,” siger forsyningsdirektør Per Jacobsen.

Det nordsjællandske initiativ lægger sig umiddelbart i kølvandet på de nye regler Miljøministeriet vedtog i foråret. Formålet med regelsættet er, at skærpe kravene til landmændene når det kommer til håndteringen af sprøjtemidler og dermed sikre, at der både sprøjtes mindre og på den rigtige måde. Kravene går på både påfyldning og anvendelse af marksprøjter, men også etablering og korrekt brug af vaskepladser, netop som Hillerøds landmænd nu fokuserer på, hvilket samarbejdspartnerne da også har bemærket.
”Indtil nu har lovgivningen på området ikke har været særlig præcis. Reelt har vi her i Nordsjælland været på forkant ved at tage fat i nogle problemstillinger, som nu også får fokus fra centralt hold. Vi kan endda håbe, at vi har været med til at fremme processen omkring den nye lovgivning på området, der blev vedtaget i april 2009”, siger Alf Johansen og Per Jacobsen i fællesskab. I alt har de 18 involverede landmænd modtaget ca. 300.000 kr. i tilskud, mens deres egne investeringer beløber sig til omkring én million kr.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.05.2026NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

18.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense