Her er de nominerede til 360 graders prisen 2018

Den 6. september uddeler Dansk Erhverv årets udgave af 360 graders prisen. Seks virksomheder er nu blevet nomineret i de to kategorier Start Up og Etableret Virksomhed.

Donkey Republic, som laver delecykelløsninger over hele Europa, er blandt de nominerede i kategorien Etableret Virksomhed ved 360 graders prisen. Foto: Donkey Republic.

28.08.2018

CSR.dk

Der står digitale løsninger, ny teknologi og bæredygtighed på programmet, når Dansk Erhverv sammen med Erhvervsstyrelsen, Green Network og Dansk Initiativ for Etisk Handel uddeler 360 graders prisen på Børsen i København torsdag d. 6. september.

Igen i år uddeles i to kategorier, Start Up og Etableret Virksomhed, for at hylde både nystartede og mere erfarne danske selskaber, ’der arbejder succesfuldt i krydsfeltet imellem innovation, ny teknologi, digitale løsninger og bæredygtighed’, som det hedder.

360 graders prisen blev uddelt første gang sidste år, hvor der var hæder til gas og græshopper, og igen i år er der fokus på at hylde dem, der når hele vejen rundt.

Læs også: Bæredygtighed som platform for forretningen

”360 graders prisen sætter fokus på nye, innovative løsninger, der fremmer indfrielsen af FNs 17 Verdensmål samtidig med, at de også skaber profit. Det kalder vi for en 360 graders løsning, og dem ved vi, der er en del af derude. Det er dem, vi gerne vil sætte fokus på med den her pris,” siger CSR-chef i Dansk Erhverv, Malene Thiele.

De tre nominerede i kategorien Start Up er MetoaPolisensio og Kaffe Bueno. I kategorien etablerede virksomheder er det UnumedBluetown og Donkey Republic, der dyster om førstepræmien og en check på 15.000 kr.

Juryen består i år af udviklingsdirektør Mette Skøt fra Vækstfonden, generalsekretær Christian Friis Bach fra Dansk Flygtningehjælp, Steffen Blauenfeldt fra Dis-Play og Søren Stig fra CIID.

Læs mere om prisen og samtlige 36 indstillede virksomheder her.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

23.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kultursektoren efterlyser regulering for at lave grøn omstilling

23.12.2025CSR.dk

Saint-Gobain vil sende størstedelen af medarbejderne på klimakursus

22.12.2025CSR.dk

Trods udskudte krav: Virksomhed bruger ESG som strategisk løftestang for vækst

22.12.2025CSR.dk

EU lemper grønne krav til bilindustrien: ”En bjørnetjeneste”

19.12.2025CSR.dk

Bæredygtighed i 2026: Hvad sker der nu?

19.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse rejser alvorlig tvivl om Bovaers effekt på dyrevelfærden

19.12.2025CSR.dk

DI: Kommuner kan sætte turbo på den grønne omstilling gennem offentlige indkøb

18.12.2025CSR.dk

Ny national plan skal styrke naturnær turisme i Danmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J