Heftig politisk debat om CSR-klageinstitution

Regeringens planer om at oprette en ny klage- og mæglingsinstitution for virksomhedernes samfundsansvar har skabt stor politisk debat.

23.04.2012

CSR.dk

Regeringen ønsker som et led i sin netop offentliggjorte ”handlingsplan for socialt ansvar”, at oprette en særlig CSR klage- og mæglingsinstitution, som skal behandle klager om brud på menneskerettigheder.

Læs også: Ny handlingsplan for virksomheders samfundsansvar

Planerne er dog blevet mødt med skarp kritik fra Venstre, Liberal Alliance og den liberale tænketank CEPOS i den forgangne uge. Utilfredsheden skyldes blandt andet, at klageinstitutionen, som skal følge OECDs retningslinjer for multinationale selskaber, har ret til at offentliggøre navne på virksomheder, der er involveret i krænkelser af menneskerettigheder og udtale kritik af danske virksomheders datterselskaber i udlandet.

Kritik fra blå blok
”Alle virksomheder skal selvfølgelig stå til ansvar for, hvad de gør, og de skal være villige til at blive debatteret i offentligheden. Jeg synes bare ikke, vi skal have en statslig institution, som for skatteyderkroner hænger dem ud i offentligheden, selv om de ikke har gjort noget ulovligt,” siger Liberal Alliances erhvervsordfører Ole Birk Olesen til Berlingske.

Venstres er erhvervsordfører Kim Andersen er også skeptisk. Overfor Berlingske kritiserer han, at den ikke-retslige klage-institution kan bruge OECD-retningslinjerne til at fælde danske virksomheder.

”Jeg er overordentligt skeptisk, og jeg er bekymret for virksomhedernes retssikkerhed. Jeg frygter en masse bøvl, omkostninger og retssikkerhedsproblemer for virksomhederne, og derfor retter jeg nu en række spørgsmål til ministeren,” siger erhvervsordfører Kim AndersenS

Stopper konflikter tidligt
I den socialdemokratisk lejr forstår erhvervsordfører Benny Engelbrecht ikke den borgerlige kritik.
”De danske virksomheder er en del af en ny global markedsplads. Det betyder, at der blandt andet er opstået nye etiske, miljømæssige og sociale udfordringer for virksomhederne.
Et effektivt ikke-retligt mæglings- og klageorgan for ansvarlig virksomhedsadfærd, hvor konkrete sager kan behandles neutralt, er en fremragende ide. Ikke-retlige mæglings- og klagemekanismer har nemlig den fordel, at de kan arbejde hurtigere end domstolene, og de kan komme ind i en konflikt på et tidligere stadie, inden den er eskaleret,” skriver Engelbrecht på det kommunale. debatforum Agora.

DI overvejende positiv
DI har også blandet sig i debatten i den forgangne uge. Organisationen er overvejende positiv overfor mæglings- og klageinstitutionen.

”Det fremlagte forslag ligger umiddelbart tæt op af de anbefalinger, som Rådet for Samfundsansvar (tidligere) udformede, og som DI anser for at være et acceptabelt kompromis. Vi hæfter os blandt andet ved, at klager over alle typer af organisationer, herunder også kommuner, NGO’er og ministerier, kan blive indbragt for institutionen. Det betyder, at en ansvarlig adfærd ikke kun bliver begrænset til noget, virksomheder bør udøve, men at det anses for at være noget, alle organisationer bør tage et medansvar for,” pointerer Kim Haggren, der er chef for erhvervsjura og CSR i DI.

Oprettelsen af klageorganet kommer til at koste tre millioner kroner årligt.
 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.10.2026CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

07.10.2026CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Natur på dagsordenen: Sådan hænger TNFD, ISSB og EU's regler sammen

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J