Heftig politisk debat om CSR-klageinstitution

Regeringens planer om at oprette en ny klage- og mæglingsinstitution for virksomhedernes samfundsansvar har skabt stor politisk debat.

23.04.2012

CSR.dk

Regeringen ønsker som et led i sin netop offentliggjorte ”handlingsplan for socialt ansvar”, at oprette en særlig CSR klage- og mæglingsinstitution, som skal behandle klager om brud på menneskerettigheder.

Læs også: Ny handlingsplan for virksomheders samfundsansvar

Planerne er dog blevet mødt med skarp kritik fra Venstre, Liberal Alliance og den liberale tænketank CEPOS i den forgangne uge. Utilfredsheden skyldes blandt andet, at klageinstitutionen, som skal følge OECDs retningslinjer for multinationale selskaber, har ret til at offentliggøre navne på virksomheder, der er involveret i krænkelser af menneskerettigheder og udtale kritik af danske virksomheders datterselskaber i udlandet.

Kritik fra blå blok
”Alle virksomheder skal selvfølgelig stå til ansvar for, hvad de gør, og de skal være villige til at blive debatteret i offentligheden. Jeg synes bare ikke, vi skal have en statslig institution, som for skatteyderkroner hænger dem ud i offentligheden, selv om de ikke har gjort noget ulovligt,” siger Liberal Alliances erhvervsordfører Ole Birk Olesen til Berlingske.

Venstres er erhvervsordfører Kim Andersen er også skeptisk. Overfor Berlingske kritiserer han, at den ikke-retslige klage-institution kan bruge OECD-retningslinjerne til at fælde danske virksomheder.

”Jeg er overordentligt skeptisk, og jeg er bekymret for virksomhedernes retssikkerhed. Jeg frygter en masse bøvl, omkostninger og retssikkerhedsproblemer for virksomhederne, og derfor retter jeg nu en række spørgsmål til ministeren,” siger erhvervsordfører Kim AndersenS

Stopper konflikter tidligt
I den socialdemokratisk lejr forstår erhvervsordfører Benny Engelbrecht ikke den borgerlige kritik.
”De danske virksomheder er en del af en ny global markedsplads. Det betyder, at der blandt andet er opstået nye etiske, miljømæssige og sociale udfordringer for virksomhederne.
Et effektivt ikke-retligt mæglings- og klageorgan for ansvarlig virksomhedsadfærd, hvor konkrete sager kan behandles neutralt, er en fremragende ide. Ikke-retlige mæglings- og klagemekanismer har nemlig den fordel, at de kan arbejde hurtigere end domstolene, og de kan komme ind i en konflikt på et tidligere stadie, inden den er eskaleret,” skriver Engelbrecht på det kommunale. debatforum Agora.

DI overvejende positiv
DI har også blandet sig i debatten i den forgangne uge. Organisationen er overvejende positiv overfor mæglings- og klageinstitutionen.

”Det fremlagte forslag ligger umiddelbart tæt op af de anbefalinger, som Rådet for Samfundsansvar (tidligere) udformede, og som DI anser for at være et acceptabelt kompromis. Vi hæfter os blandt andet ved, at klager over alle typer af organisationer, herunder også kommuner, NGO’er og ministerier, kan blive indbragt for institutionen. Det betyder, at en ansvarlig adfærd ikke kun bliver begrænset til noget, virksomheder bør udøve, men at det anses for at være noget, alle organisationer bør tage et medansvar for,” pointerer Kim Haggren, der er chef for erhvervsjura og CSR i DI.

Oprettelsen af klageorganet kommer til at koste tre millioner kroner årligt.
 

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.03.2026CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

26.03.2026CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

A Two-Level Leap: CEWOOD’s Advance from Bronze to Gold

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København