Havstigninger kan blive langt værre end forventet

Ny dansk analyse advarer om, at havniveauet kan stige op til tre meter inden 2100. Forskerne bag kritiserer FN’s Klimapanel for at undervurdere risikoen.

Foto: 123rf.com

20.03.2025

CSR.dk

En ny analyse fra forskernetværket Navigating 360 konkluderer, at havniveauet globalt kan stige op til tre meter frem mod år 2100. Det er væsentligt mere end de nuværende estimater fra FN’s Klimapanel (IPCC), som vurderer, at den maksimale sandsynlige stigning ligger omkring én meter.

Forskerne bag analysen kritiserer IPCC for at undervurdere risikoen ved pludselige kollaps i store ismasser, særligt i Vestantarktis, hvor nye studier indikerer, at smelteprocesserne kan accelerere markant.

"Vi er jo meget følsomme over for store havvandstigninger, og hvis vi kan risikere en havvandstigning på op til tre meter i år 2100 og ikke 98 centimeter, så er det nogle helt andre tiltag, vi skal tage for at sikre vores land," siger Dorthe Dahl-Jensen, professor i is-, klima- og geofysik ved Københavns Universitet, til DR.

DMI: Officielle vurderinger er stadig rettesnor

Ifølge Danmarks Meteorologiske Institut (DMI), som refererer til IPCC’s vurderinger i deres klimaanalyser, er der altid en vis usikkerhed forbundet med klimafremskrivninger. 

DMI understreger behovet for et solidt, videnskabeligt fundament, der altså skal gå udover en enkelt analyse, og fremhæver det store forskningsarbejde bag IPCC’s vurderinger.

Forskerne bag analysen mener dog, at et forsigtighedsprincip bør indføres, når det kommer til risikovurderingerne. Ifølge dem bør beslutningstagere forholde sig til worst-case-scenarier for at sikre, at nødvendige klimatilpasninger ikke undervurderes.

"Vi har en viden, der bygger på observationer af tidligere klimaændringer, og de viser, at havniveauet kan stige hurtigere, end modellerne forudser. Hvis vi alene baserer vores forberedelser på de laveste risikovurderinger, kan vi stå dårligt rustet til fremtidens udfordringer," siger Dorthe Dahl-Jensen til DR.

I et skriftligt svar til DR understreger klima- og miljøminister Lars Aagaard, at myndighederne følger den nyeste forskning, men at der fortsat er behov for en grundig videnskabelig debat.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.06.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online