Hård kritik: Arlas klimamål løser ingenting

Mejerigigantens langsigtede klimamål byder ikke på absolutte reduktioner på tværs af værdikæden. Ekspert kalder tilgangen "usammenlignelig med det, vi skal lykkes med i Danmark".

Foto: 123rf.com.

14.03.2025

CSR.dk

Absolutte reduktionsmål på tværs af hele værdikæden er guldstandarden for klimamål i erhvervslivet og ifølge eksperter på området den eneste måde at komme i mål med den grønne omstilling. Det skriver finans.dk.

Store danske virksomheder som Novo Nordisk, Mærsk og Ørsted lever allerede op til denne guldstandard. De har alle forpligtet sig til at reducere den samlede mængde udledning af klimagasser markant på tværs af hele værdikæden, uanset vækst.

Stik imod FN’s anbefalinger og store dele af dansk erhvervsliv har Arla dog valgt at fokusere på intensiteten. Mejerigiganten har udelukkende forpligtet sig til relative reduktioner, altså reduktioner pr liter produceret mælk og valle.

Dette har mødt hård kritik fra eksperter, som fremhæver, hvordan Arla, Nordeuropas største mejerikoncern, er en del af et landbrug, der i forvejen kæmper med at reducere udledningerne. Arlas samlede udledninger i 2024 var otte gange så høje som aftrykket fra den globale produktion i Novo Nordisk.

"Det er en sektor, hvor udledningerne skal ned, og derfor bliver Arla nødt til at arbejde med absolutte reduktioner," siger Ole Høy Jakobsen, der er ekspert i virksomheders klimaplaner i konsulentvirksomheden Nordic Sustainability, til Finans.

Absolutte mål, absolutte gevinster

Arla har dog sat absolutte reduktionsmål for driften af mejerierne, men når 96 procent af udledningerne kommer fra scope 3 – altså værdikæden – er det eneste rigtige sted at sætte fokus netop på landmændene.

Det store problem med absolutte reduktioner i produktionen for Arla er, at metangasudledningen fra køer er svær at komme udenom. Torsten Hasforth, cheføkonom i tænketanken Concito, understreger dog, at man ikke løser noget ved at sænke udledningen pr ko og samtidig udvide med flere køer.

Arla afviser, at deres klimamål er uambitiøse. I et modsvar til Finans forklarer koncernens videnskabelige chef for klima og miljø, Anna Flysjö, at Arla allerede har leveret absolutte reduktioner i scope 3, selvom deres mål er relative.

Hun fremhæver desuden deres arbejde med Science Based Targets initiative (SBTi), hvor Arla blandt andet har forpligtet sig til, at de samlede udledninger ikke må stige.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.05.2026CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

08.05.2026CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online