Har du en Nobelpristager i maven?

Ophavsmanden til mikrolån og Nobel pristager Muhammad Yunus gæster København i dag. Også i Danmark findes der iværksættere, der ligesom Yunus driver virksomhed for at skabe et bedre samfund. Center for Socialøkonomi oplever stigende interesse fra danske Yunus’er og nu også kommuner, virksomheder og frivillige organisationer i hele landet.

04.12.2008

CSR.dk

Socialøkonomisk iværksætteri handler om at løse samfundsproblemer på nye måder ved at kombinere forretningsprincipper med sociale målsætninger. De sociale formål spænder over alt lige fra beskæftigelse af udsatte grupper, dagtilbud til hjemløse og forbedret ældrepleje til nye børneinstitutionsformer eller nye indsatser der bevarer miljøet.
Hus Forbi er et godt eksempel, og også Baisikeli, Værestedet Muhabet, Huset Venture, ProRemus, Dynamoen, Minority Design og SPECIALISTERNE.
(se mere på: www.socialokonomi.dk)
Det er blot få eksempler på den underskov af danske iværksættere, der har en lille Yunus i maven. De har fundet nye svar på nogle af velfærdsstatens udfordringer ved at udvikle nye produkter og ydelser, nye forretningsmodeller og ikke mindst nye velfærdsydelser der berører borgerne direkte.

Interesse for socialøkonomi vokser
”Socialøkonomiske virksomheder har potentiale til at løse en række af velfærdssamfundets udfordringer. Men Danmark har brug for en ny social iværksætterkultur, hvis potentialet skal indfris. Og dette kræver et tæt samspil med private virksomheder, offentlige myndigheder og frivillige organisationer,” forklarer direktør for Center for Socialøkonomi, Lars René Petersen. Han oplever en stadig stigende interesse fra flere fronter. Blandt andet:

• Rådgiver centeret i snit 3 nye socialøkonomiske iværksættere om ugen.
• Frivillige sociale organisationer ønsker rådgivning om, hvordan de kan skabe egen indtjening.
• Kommuner ønsker at udvikle strategier for fremme af lokal social innovation.
• Erhvervslivet stiller frivillige mentorer til rådighed, som bidrager med viden, netværk og bestyrelsesarbejde for socialøkonomiske iværksættere.

Ingeniørernes A-kasse, ALKA Forsikring og BRFkredit er blandt nogle af de virksomheder, som samarbejder med socialøkonomiske virksomheder.
”Samarbejde med socialøkonomiske virksomheder medfører en række klare fordele for BRFkredit. Vi udvider vores forretningsnetværk, vi understøtter vores CSR-strategi, og der skabes nye forretningsmuligheder til gavn for alle,” forklarer Lars Hilberg, Personalechef i BRFkredit. Den nærmeste fremtid byder på spændende nye samarbejder med en række danske kommuner.

Center for Socialøkonomi: Arbejder for at styrke den socialøkonomiske iværksætterkultur i Danmark. Tilbyder bl.a. rådgivning, netværk, mentorordninger, udvikling af lokale iværksætterstrategier. Se mere på: www.socialokonomi,dk

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.05.2026CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

14.05.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V