Har du en Nobelpristager i maven?

Ophavsmanden til mikrolån og Nobel pristager Muhammad Yunus gæster København i dag. Også i Danmark findes der iværksættere, der ligesom Yunus driver virksomhed for at skabe et bedre samfund. Center for Socialøkonomi oplever stigende interesse fra danske Yunus’er og nu også kommuner, virksomheder og frivillige organisationer i hele landet.

04.12.2008

CSR.dk

Socialøkonomisk iværksætteri handler om at løse samfundsproblemer på nye måder ved at kombinere forretningsprincipper med sociale målsætninger. De sociale formål spænder over alt lige fra beskæftigelse af udsatte grupper, dagtilbud til hjemløse og forbedret ældrepleje til nye børneinstitutionsformer eller nye indsatser der bevarer miljøet.
Hus Forbi er et godt eksempel, og også Baisikeli, Værestedet Muhabet, Huset Venture, ProRemus, Dynamoen, Minority Design og SPECIALISTERNE.
(se mere på: www.socialokonomi.dk)
Det er blot få eksempler på den underskov af danske iværksættere, der har en lille Yunus i maven. De har fundet nye svar på nogle af velfærdsstatens udfordringer ved at udvikle nye produkter og ydelser, nye forretningsmodeller og ikke mindst nye velfærdsydelser der berører borgerne direkte.

Interesse for socialøkonomi vokser
”Socialøkonomiske virksomheder har potentiale til at løse en række af velfærdssamfundets udfordringer. Men Danmark har brug for en ny social iværksætterkultur, hvis potentialet skal indfris. Og dette kræver et tæt samspil med private virksomheder, offentlige myndigheder og frivillige organisationer,” forklarer direktør for Center for Socialøkonomi, Lars René Petersen. Han oplever en stadig stigende interesse fra flere fronter. Blandt andet:

• Rådgiver centeret i snit 3 nye socialøkonomiske iværksættere om ugen.
• Frivillige sociale organisationer ønsker rådgivning om, hvordan de kan skabe egen indtjening.
• Kommuner ønsker at udvikle strategier for fremme af lokal social innovation.
• Erhvervslivet stiller frivillige mentorer til rådighed, som bidrager med viden, netværk og bestyrelsesarbejde for socialøkonomiske iværksættere.

Ingeniørernes A-kasse, ALKA Forsikring og BRFkredit er blandt nogle af de virksomheder, som samarbejder med socialøkonomiske virksomheder.
”Samarbejde med socialøkonomiske virksomheder medfører en række klare fordele for BRFkredit. Vi udvider vores forretningsnetværk, vi understøtter vores CSR-strategi, og der skabes nye forretningsmuligheder til gavn for alle,” forklarer Lars Hilberg, Personalechef i BRFkredit. Den nærmeste fremtid byder på spændende nye samarbejder med en række danske kommuner.

Center for Socialøkonomi: Arbejder for at styrke den socialøkonomiske iværksætterkultur i Danmark. Tilbyder bl.a. rådgivning, netværk, mentorordninger, udvikling af lokale iværksætterstrategier. Se mere på: www.socialokonomi,dk

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

14.11.2025CSR.dk

Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

14.11.2025CSR.dk

Ørsted fuldender sin grønne omstilling: 98 procent lavere CO2-udledning

13.11.2025CSR.dk

Forskere: Klimatiltag i landbruget kan forværre dyrevelfærd og true biodiversiteten

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

12.11.2025CSR.dk

Danske pensionskasser tvivler på milliardmål for grøn omstilling: ”Ikke realistisk"

12.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

12.11.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Spar millioner og CO2 med målerdata

11.11.2025CSR.dk

Med 5 år at løbe på: Verden halter langt bagefter historiske klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online