Har du en Nobelpristager i maven?

Ophavsmanden til mikrolån og Nobel pristager Muhammad Yunus gæster København i dag. Også i Danmark findes der iværksættere, der ligesom Yunus driver virksomhed for at skabe et bedre samfund. Center for Socialøkonomi oplever stigende interesse fra danske Yunus’er og nu også kommuner, virksomheder og frivillige organisationer i hele landet.

04.12.2008

CSR.dk

Socialøkonomisk iværksætteri handler om at løse samfundsproblemer på nye måder ved at kombinere forretningsprincipper med sociale målsætninger. De sociale formål spænder over alt lige fra beskæftigelse af udsatte grupper, dagtilbud til hjemløse og forbedret ældrepleje til nye børneinstitutionsformer eller nye indsatser der bevarer miljøet.
Hus Forbi er et godt eksempel, og også Baisikeli, Værestedet Muhabet, Huset Venture, ProRemus, Dynamoen, Minority Design og SPECIALISTERNE.
(se mere på: www.socialokonomi.dk)
Det er blot få eksempler på den underskov af danske iværksættere, der har en lille Yunus i maven. De har fundet nye svar på nogle af velfærdsstatens udfordringer ved at udvikle nye produkter og ydelser, nye forretningsmodeller og ikke mindst nye velfærdsydelser der berører borgerne direkte.

Interesse for socialøkonomi vokser
”Socialøkonomiske virksomheder har potentiale til at løse en række af velfærdssamfundets udfordringer. Men Danmark har brug for en ny social iværksætterkultur, hvis potentialet skal indfris. Og dette kræver et tæt samspil med private virksomheder, offentlige myndigheder og frivillige organisationer,” forklarer direktør for Center for Socialøkonomi, Lars René Petersen. Han oplever en stadig stigende interesse fra flere fronter. Blandt andet:

• Rådgiver centeret i snit 3 nye socialøkonomiske iværksættere om ugen.
• Frivillige sociale organisationer ønsker rådgivning om, hvordan de kan skabe egen indtjening.
• Kommuner ønsker at udvikle strategier for fremme af lokal social innovation.
• Erhvervslivet stiller frivillige mentorer til rådighed, som bidrager med viden, netværk og bestyrelsesarbejde for socialøkonomiske iværksættere.

Ingeniørernes A-kasse, ALKA Forsikring og BRFkredit er blandt nogle af de virksomheder, som samarbejder med socialøkonomiske virksomheder.
”Samarbejde med socialøkonomiske virksomheder medfører en række klare fordele for BRFkredit. Vi udvider vores forretningsnetværk, vi understøtter vores CSR-strategi, og der skabes nye forretningsmuligheder til gavn for alle,” forklarer Lars Hilberg, Personalechef i BRFkredit. Den nærmeste fremtid byder på spændende nye samarbejder med en række danske kommuner.

Center for Socialøkonomi: Arbejder for at styrke den socialøkonomiske iværksætterkultur i Danmark. Tilbyder bl.a. rådgivning, netværk, mentorordninger, udvikling af lokale iværksætterstrategier. Se mere på: www.socialokonomi,dk

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.02.2026CSR.dk

Vestas dropper klimaneutralitet i 2030 og halverer ambitionen

12.02.2026CSR.dk

Stigende CO2-udledninger hos Mærsk og Novo sår tvivl om 2030-mål

11.02.2026CSR.dk

Schweiz overhaler Danmark som verdensmester i økologi

09.02.2026CSR.dk

Mærsk dropper ESG-bonusser til ledere

09.02.2026CSR.dk

Økologiske varer bliver våben i supermarkedernes kamp om kunder

06.02.2026CSR.dk

Ny rapport: Klare prioriteringer giver plads til flere hensyn i arealomlægningen af Danmark

06.02.2026CSR.dk

Næstved vil gøre grønne valg synlige i butikker og spisesteder

06.02.2026CSR.dk

Dagrofa satser stort på bæredygtighedsprogram

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online