Grundfos-topchef kræver handling – nu

Grundfos’ koncernchef, Mads Nipper, har sammen med andre tunge, globale erhvervsledere udfærdiget en FN-rapport om nødvendigheden for en ny, bæredygtig økonomisk model.

En mere bæredygtig økonomi er i følge FN's kommission for forretning og bæredygtighed også en mere inklusiv økonomi. Det kan måske komme en mangosælger i Filippinerne til gode. Foto: Flickr.com/Wayne S. Grazio.

07.02.2017

CSR.dk

"Der er behov for, at virksomhederne begynder at opføre sig virkeligt ordentligt. Ikke bare som i at undgå at havne på forsiden af Ekstra Bladet, men som i virkelig ordentligt. Det løser man kun ved at tænke langt bredere end til profit og cashflow, når man måler direktionen i en virksomhed", siger Grundfos' koncernchef Mads Nipper til Berlingske. Foto: Grundfos. .

Der skal gøres noget, og det skal være nu.

Sådan lyder budskabet fra den danske pumpeproducent Grundfos’ koncernchef, Mads Nipper, der sammen med 34 andre erhvervs- og organisationstopfolk fra hele verden står bag rapporten ’Better Business, Better World’, som blev udgivet forud for dette års World Economic Forum-topmøde i Davos.

”Hvis vi ikke får skabt mere lighed i verden, kommer klimaproblemer, vandproblemer og også migrationsproblemet til at eksplodere i hænderne på os”, siger Mads Nipper til Berlingske, der mødte erhvervslederen i forbindelse med præsentationen af rapporten.

Og det er præcis det budskab, der er at finde i rapporten. Sammen med en ny socialt inkluderende og grøn økonomisk model, der blandt andet bygger på smarte løsninger og ny teknologi.

Læs også: ’Hydrogenråd’ lanceret i Davos

Bag rapporten står FNs Business and Sustainable Development Commission, der blev nedsat ved sidste års Davos-topmøde med det formål at få gennemført FNs 17 globale udviklingsmål. De i alt 35 kommissionsmedlemmer er topfolk fra den globale erhvervs- og organisationsverden med Unilevers direktør, Paul Polman, i spidsen. Mads Nipper er udpeget af den danske regering.

”Fælles for alle er, at vi i stigende grad ser både de muligheder, der ligger i en mere social og inkluderende økonomi, men også nødvendigheden af, at vi tager et større ansvar”, siger Grundfos-chefen til Berlingske.

 ”Vi er nødt til det, men insisterer samtidig på, at vi faktisk kan tjene flere penge på at gøre det, men med en helt anderledes balance end i dag”, tilføjer han og henviser til rapportens vurderede potentiale hvis man løste verdens udviklingsproblemer; 12.000 milliarder dollars og 380 millioner nye arbejdspladser på globalt plan.  

Et langt, sejt træk
Mads Nipper er dog i høj grad bevist om de udfordringer, kommissionen har for at kunne nå sit mål om en grønnere og mere bæredygtig global, økonomisk model. Han ved, det kommer til at tage tid:

”Helt grundlæggende tror jeg ikke, at rapporten og vi som erhvervsledere kan lave et korttidsmirakel og vende det politiske spil de næste 24 måneder. Vi skal ikke være så arrogante, at vi tror, at vi som enkeltvirksomheder eller en samlet sektor, kan påvirke valgresultaterne”, siger Mads Nipper til Berlingske og tilføjer:

”Det handler om det lange seje træk frem mod 2030”.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online