Grundfos-topchef kræver handling – nu

Grundfos’ koncernchef, Mads Nipper, har sammen med andre tunge, globale erhvervsledere udfærdiget en FN-rapport om nødvendigheden for en ny, bæredygtig økonomisk model.

En mere bæredygtig økonomi er i følge FN's kommission for forretning og bæredygtighed også en mere inklusiv økonomi. Det kan måske komme en mangosælger i Filippinerne til gode. Foto: Flickr.com/Wayne S. Grazio.

07.02.2017

CSR.dk

"Der er behov for, at virksomhederne begynder at opføre sig virkeligt ordentligt. Ikke bare som i at undgå at havne på forsiden af Ekstra Bladet, men som i virkelig ordentligt. Det løser man kun ved at tænke langt bredere end til profit og cashflow, når man måler direktionen i en virksomhed", siger Grundfos' koncernchef Mads Nipper til Berlingske. Foto: Grundfos. .

Der skal gøres noget, og det skal være nu.

Sådan lyder budskabet fra den danske pumpeproducent Grundfos’ koncernchef, Mads Nipper, der sammen med 34 andre erhvervs- og organisationstopfolk fra hele verden står bag rapporten ’Better Business, Better World’, som blev udgivet forud for dette års World Economic Forum-topmøde i Davos.

”Hvis vi ikke får skabt mere lighed i verden, kommer klimaproblemer, vandproblemer og også migrationsproblemet til at eksplodere i hænderne på os”, siger Mads Nipper til Berlingske, der mødte erhvervslederen i forbindelse med præsentationen af rapporten.

Og det er præcis det budskab, der er at finde i rapporten. Sammen med en ny socialt inkluderende og grøn økonomisk model, der blandt andet bygger på smarte løsninger og ny teknologi.

Læs også: ’Hydrogenråd’ lanceret i Davos

Bag rapporten står FNs Business and Sustainable Development Commission, der blev nedsat ved sidste års Davos-topmøde med det formål at få gennemført FNs 17 globale udviklingsmål. De i alt 35 kommissionsmedlemmer er topfolk fra den globale erhvervs- og organisationsverden med Unilevers direktør, Paul Polman, i spidsen. Mads Nipper er udpeget af den danske regering.

”Fælles for alle er, at vi i stigende grad ser både de muligheder, der ligger i en mere social og inkluderende økonomi, men også nødvendigheden af, at vi tager et større ansvar”, siger Grundfos-chefen til Berlingske.

 ”Vi er nødt til det, men insisterer samtidig på, at vi faktisk kan tjene flere penge på at gøre det, men med en helt anderledes balance end i dag”, tilføjer han og henviser til rapportens vurderede potentiale hvis man løste verdens udviklingsproblemer; 12.000 milliarder dollars og 380 millioner nye arbejdspladser på globalt plan.  

Et langt, sejt træk
Mads Nipper er dog i høj grad bevist om de udfordringer, kommissionen har for at kunne nå sit mål om en grønnere og mere bæredygtig global, økonomisk model. Han ved, det kommer til at tage tid:

”Helt grundlæggende tror jeg ikke, at rapporten og vi som erhvervsledere kan lave et korttidsmirakel og vende det politiske spil de næste 24 måneder. Vi skal ikke være så arrogante, at vi tror, at vi som enkeltvirksomheder eller en samlet sektor, kan påvirke valgresultaterne”, siger Mads Nipper til Berlingske og tilføjer:

”Det handler om det lange seje træk frem mod 2030”.

-CHM

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

08.04.2026CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online