Green Power Denmark: Lad teknologier bygge bro mellem grøn energi og naturhensyn

Der er brug for vedvarende energi, og nye undersøgelser viser en stigende opbakning blandt danskerne. Alligevel spænder lokal- og naturhensyn ben for mange grønne energiprojekter. Derfor er det vigtigt, Dannmark tager ny teknologi i brug, der kan rette op på modsætningsforholdet mellem de to, lyder det fra Green Power Denmark.

Danskernes vilje til at få opført eksempelvis vindmøller "i baghaven" voksede markant efter Ruslands invasion af Ukraine. Foto: 123RF.

16.01.2023

CSR.dk

Foreningen af ”det dobbelte spor” - klima- på den ene side og naturhensyn på den anden - ved brug af moderne teknologi. Det er omdrejningspunktet for den konference som Green Power Denmark afholder torsdag den 19. januar i Københavns Zoo.

For udvidelsen af vedvarende energiproduktion i Danmark går alt for langsom, argumenterer interesseorganisationen, der peger på, at naturhensyn desværre er blevet en større klods om benet end nødvendigt.

”Det er afgørende for den grønne omstilling, at naturhensyn, biodiversitet og udbygning med vedvarende energi går hånd i hånd. Rundt om i landet har vores medlemmer dog mange vedvarende energi-projekter i støbeskeen, der stoppes på grund af særlige hensyn til naturen omkring solceller og vindmøller,” skriver Kamilla Thingvad, der er direktør for energiproduktion hos Green Power Denmark, i et debatindlæg i Altinget, og fortsætter:

”Hvis dokumentationen for, at naturen er truet, var uomtvistelig, ville det ikke være et problem. Men det sker ofte på en baggrund, hvor den tilgængelige viden er forældet og ikke passer til en dansk kontekst”.

I stedet bruger myndighederne forældet forskning, målemetoder og teknologier fra for eksemepl Tyskland og Sverige som udgangspunkt for deres vurderinger. Det betyder, at danske tilstande og moderne teknologi bliver overset – til stor skade for udbygningen af vedvarende energi og vores egen forsyningssikkerhed, argumenterer Kamilla Thingvad.

Læs også: Industriens centrale aktører: Danske genbrugstal skal frem i lyset

”Folkestemningen, der i årevis har ført til vindmøllestop i flere af landets kommuner, ændrede sig som ved et trylleslag efter Ruslands invasion af Ukraine. Og i de senere år er flere nye teknologier kommet til, der kan afværge nogle af den grønne omstillings negative konsekvenser på det omkringliggende natur- og dyreliv,” uddyber hun.

Et eksempel er fugles kollision med vindmøller, hvor teknologier med kunstig intelligens i dag kan genkende truede fugleracer inden de nærmer sig vindmøllerne og nå at stoppe vingerne, så kollisioner afværges.

Hos Green Power Denmark er man overbevist om, at vidensdeling tværs af fagfelter og kompetencer kan afdække endnu flere eksempler, hvor vedvarende energiprojekter er blevet unødigt stoppet – og hvor moderne teknologi kan forene natur- og klimahensyn.

”Vi skal være mere ambitiøse i den type af forskning, der kan inkorporeres i myndighedernes vurderingsgrundlag. Ad den vej kan vi øge sameksistensen mellem biodiversitet og vedvarende energi-anlæg,” afslutter Kamilla Thingvad.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom