Grafisk Abejdsgiverforening går ind i FSC Danmark

Efter et årelangt samarbejde melder Grafisk Arbejdsgiverforening sig nu ind i FSC Danmark. Det skyldes, at FSC sikrer en så bæredygtig produktion som muligt, lyder det fra arbejdsgiverforeningen.

30.07.2014

CSR.dk

Grafisk Arbejdsgiverforening (GA) har meldt sig ind i FSC Danmark efter flere års samarbejde med sekretariatet om at gøre den grafiske branche mere bæredygtig ved hjælp af sporbarhedscertificering.

På FSC Danmarks generalforsamling i maj 2014 blev afdelingschef i GA’s miljø- og konsulentafdeling Carsten Bøg valgt til bestyrelsens økonomiske kammer. .

”Der findes nu mere end 100 FSC-certifikater i vores branche, og en overvejende del af disse tilhører medlemmer af GA. For os er indmeldelsen i FSC Danmark først og fremmest et ønske om at støtte op om vores medlemmers FSC-arbejde”, fortæller Carsten Bøg, afdelingschef i GA’s miljø- og konsulentafdeling.

Han forklarer, at GA ønsker at støtte, at papir og tryksager bliver produceret så bæredygtigt som muligt, og at det netop er en grundig og kritisk ordning som FSC, der sikrer dette. 

GA har en lang tradition for at rådgive grafiske virksomheder inden for udvikling af mere bæredygtige grafiske produkter og serviceydelser. Danmark består fortrinsvis af små virksomheder, og ofte byder mange mærkeordninger på store administrative udfordringer.

Læs også: Nu skal al statens træ være bæredygtigt

Fakta om GA

  • GA rådgiver og informerer medlemsvirksomheder om jura, overenskomster, CSR, miljø samt brancheforhold.
  • GA er Danmarks største branche- og arbejdsgiverforening på det grafiske område.
  • Medlemmerne tæller knap 500 virksomheder fordelt på grafiske virksomheder, trykkerier, designvirksomheder, reklame- og kommunikationsbureauer, emballage- og etiketvirksomheder, bogbinderier og skiltevirksomheder.

Små virksomheder undgår at drukne i bureaukrati
Organisationen har derfor ønsket at bruge sin særlige ekspertise inden for feltet 'små virksomheder' på at udbrede FSC-ordningen til netop denne gruppe og har derfor oprettet en FSC-gruppe, der i dag har 13 medlemmer.

Her drukner disse virksomheders ønske om at agere mere bæredygtigt ikke i bureaukrati, fordi GA som gruppeadministrator står for administrationen, og virksomheden kan derfor bruge sine kræfter på salg og udbredelse af mere bæredygtige grafiske produkter.  

”GA har arbejdet med FSC-sporbarhedscertificering i grafiske virksomheder igennem de seneste 14 år, og det er vores erfaring, at de administrative opgaver i FSC-ordningen og de mange løbende ændringer af standarder og praksis for certificering er en stor udfordring for mindre virksomheder. Derfor er FSC-gruppeordningen rigtig god både for de mindre virksomheder, men også for FSC-systemet som helhed, da den løbende sparring mellem gruppemedlem og gruppeadministrator øger kvaliteten og reducerer risici i virksomhedernes sporbarhedssystemer”, siger han.

Læs også: Ikea-datterselskab får sit FSC-certifikat genaktiveret

På FSC Danmarks generalforsamling i maj 2014 blev Carsten Bøg valgt til bestyrelsens økonomiske kammer, og sekretariatet og GA planlægger i det kommende år en række fælles aktiviteter for at fremme FSC i den grafiske branche.

-RA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.03.2026CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

25.03.2026CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

A Two-Level Leap: CEWOOD’s Advance from Bronze to Gold

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S