Grønt iværksætterinitiativ henter og indleverer din pant for dig

Danskerne er stadig for dårlige til at indlevere deres pant, og 140 millioner dåser og flasker ender hvert år i naturen eller skraldespanden. Det vil den nystartede virksomhed Elepanten sætte fokus på ved at indlevere borgernes pant for dem.

Målet med virksomheden er at ændre mindsettet hos forbrugeren, så de tænker sig om, inden de smider flasker og dåser ud. Arkivfoto..

13.02.2020

CSR.dk

Det skal der laves om på, mener iværksætterne Sunny Khosla og Dennis Peetz Stahlhut, der har sagt farvel til deres fuldtidsjobs for at arbejde på virksomheden Elepanten, og dermed bliver en del af gruppen af iværksættere med virksomheder, der er født bæredygtige.

Virksomheden tilbyder gratis afhentning af pant ved kundernes hoveddør, og pantværdien udbetales i nye drikkevarer.

Målet med virksomheden er at ændre mindsettet hos forbrugeren, så de tænker sig om, inden de smider flasker og dåser ud.

”De drikkevarer vi giver retur, er udelukkende i aluminiumsemballage, da aluminium som den eneste emballage er 100 procent genanvendeligt. Hvis kunden allerede har pant, betyder det, at de selvfølgelig køber drikkevarer, og derfor var det en god idé at give dem denne retur, og de kan endda blande selv. Det er desuden ikke alle, der kan bære sodavand med hjem og derfor er der også en convenience-service i at få det leveret til døren. Der er endda mulighed for at tilkøbe ekstra drikkevarer ved døren”, skriver Sunny Khosla til CSR.dk.

Siden 1. juli i år er der kommet pant på endnu flere flasker og dåser, blandt andet fra juice og saftevand.

Danmark bør kunne gøre det bedre
Det varer ikke længe, før de nye pantbare flasker og dåser for alvor bliver synlige i butikkerne, og derfor forudser Sunny Khosla og Dennis Peetz Stahlhut, at behovet for automatisk pantning bliver endnu større:

”Butikkerne er ikke forpligtet til at tage flasker og dåser retur, som de ikke selv forhandler. Det kommer sandsynligvis til at betyde, at endnu flere pantbare flasker og dåser havner i den skraldespand, som står ved siden af automaten. Det problem har man ikke, når vi kommer - vi tager alt retur”, fastslår Dennis Peetz Stahlhut.

Elepanten har indgået en afhentningsaftale med Dansk Retursystem, som ugentligt afhenter flasker og dåser fra virksomhedens lager på Østerbro.

”Vi har en fælles mission om at genanvende endnu flere flasker og dåser. Det kan simpelthen ikke passe, at vi i Danmark ikke kan blive bedre. Selvom vi ligger i top i Europa, bør vi stadig kunne gøre det bedre”, siger Sunny Khosla.

Indtil videre tilbyder Elepanten sin service i Storkøbenhavn, og målsætningen er, at konceptet med tiden skal bredes ud til hele Danmark.

Det eneste krav for at få hentet sin pant er, at kunderne køber nye drikkevarer for pantværdien.

Læs også: Danske iværksættere ser kæmpe mulighed i FN's verdensmål

Virksomheden har over fem måneder fået 330 kunder, heriblandt mere end 100 virksomheder og institutioner. 95 procent af Elepantens kunder kommer igen.

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V