Grønne byggematerialer findes, men ingen køber dem

Byggebranchen er rig på muligheder inden for bæredygtigt parcelhusbyggeri. Alligevel er der stort set ingen efterspørgsel at hente fra kunderne.

Fra 2023 må parcelhuse kun udlede et bestemt kilo af CO2 per kvadratmeter per år. Arkivfoto..

15.10.2021

CSR.dk

I Danmark består et parcelhus’ byggeri for 80 procent af dens CO2-udledning – de resterende 20 procent stammer fra selve ’driften’ af huset. Og på verdensplan står nybyggeri for godt 11 procent af hele verdens CO2-udledning. Der er derfor brug for initiativer, som skal nedbringe byggeriets klimabelastning. Det skriver DR.dk.

Flere af Folketingets partier gik sammen i marts i år og indgik en aftale, der skal sikre mere bæredygtigt byggeri gennem krav om, hvor meget CO2 landets respektive huse må udlede, gennem deres levetid. Krav, der vil ændres over tid.

Fra 2023 skal alle bygninger, der har en størrelse på over 1000 kvadratmeter, må ikke udlede mere end 12 kilo CO2 på kvadratmeter per år. Fra 2025 sættes denne grænse ned, hvorfor bygninger på mindre end 1000 kvadratmeter må udlede 10,5 kilo CO2 per kvadratmeter per år. I 2017 ændres det igen med 9 kilo CO2 og i 2019 kommer grænsen ned på 7,5 kilo CO2 per kvadratmeter per år.

Læs også: Pilotprojekt bringer Svanemærket til kontorbyggeri

Alligevel tyder det på, at de danske forbrugere endnu ikke har fået øjnene op for, at der faktisk findes grønne alternativer til den konventionelle mursten, gasbeton og teglsten. Efterspørgslen er faktisk nærmest ikkeeksisterende. Hvorfor er det sådan?

Selvom regeringen gør det lovpligtigt at holde sit hus’ CO2-udledning under et hvis niveau, viser tal fra Statens Byggeforskningsinstitut, at et gennemsnitligt parcelhus udleder mellem 6-12 kilo CO2 per kvadratmeter om året gennem en levetid på 80 år. Derfor kan det stadig betale sig at bygge nyt med konventionelle byggematerialer.

Derudover er de grønne alternative dyrere. Hos producenten Randers Tegl har man en serie af mursten, der udleder 50 procent mindre CO2 end den normale mursten – den koster til gengæld 10 procent mere. Men den manglede efterspørgsel kan også ligge i manglende kommunikation fra byggefirmaer, der sælger typehuse til sine kunder.

Læs også: Byggeentreprenør udvikler selvforsynende strøminitiativ

Ifølge DR.dk, mener byggevirksomheden HusCompagniet ikke, at de på nuværende tidspunkt udelukkende kan fokusere på at sælge de grønne alternativer. Lige nu ligger efterspørgslen nemlig primært hos de konventionelle byggematerialer.

Direktør for arkitekt- og byggefirmaet Lind og Risør, Jan S. Hansen, siger følgende til DR.dk:

”Vi er ikke sat i verden for at skubbe folk. Vi skal opfylde folks drømme og behov”.

- HCL

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Backseat to the Front Row: The Urgent Need for Adaptation

18.09.2025CSR.dk

Københavns klimabødeordning har ingen effekt på indkøbsvaner

18.09.2025CSR.dk

Regler bremser skovrejsning: Milliardinvestor og skovekspert kritiserer barrierer for grøn trepart

16.09.2025CSR.dk

Nordiske film- og tv-aktører går sammen om fælles grønne standarder

16.09.2025CSR.dk

Grønt kompromis i Bruxelles: Hybridbiler kan blive en del af bilindustriens grønne omstilling

16.09.2025Valified

Sponseret

Valified opruster: Ny CEO (interim) og ny retning skal styrke ESG som forretningsdriver

15.09.2025CSR.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

14.09.2025Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 22, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

22.09.2025

Tid

02:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart