Grøn mur mod ørken og ekstremisme

En stribe afrikanske lande vil plante et 7000 km langt bælte af skov for at hindre ørkenspredning og dermed migration og ekstremisme.

Saharaørkenen spreder sig hurtigt, men det vil en stribe lande syd for det massive område nu prøve at stoppe med en 7000 km lang grøn mur. Foto: Flickr/Jake Crosby.

13.05.2016

CSR.dk

I Kina opførte man i sin tid den kinesiske mur for at forsvare riget mod invaderende nomadestammer nord fra. Tusindvis af kilometer sten og jord, suppleret med bjerge og floder. Nu er der et lignende forsvarsværk undervejs i en tilsvarende målestok i Afrika syd for Sahara, men byggematerialerne er nogle lidt andre, skriver Thomson Reuters Foundation.

Læs også: Fremtidens (bæredygtige) afrikanske storby

Den grønne mur skal gå fra Senegals hovedstad Dakar i vest, til Djibouti i øst. Foto: Nearmap.

Fra Senegal i vest til Djibouti i øst planlægger en række af regionens nationer således at anlægge en 7.000 km lang mur af skov – The Great Green Wall – der skal forsvare landene mod en anden slags invasion; ikke fra krigeriske folkeslag, men fra sand.

Saharaørkenen udvider sig nemlig konstant, så skovbæltet, der efter planen skal være omkring 15 km bredt, får til opgave at hindre ørkenens fortsatte spredning og på den måde gendanne 50 mio. hektar land og ikke mindst landbrugsjord og græsningsarealer.

Konsekvenserne af at miste disse området kan nemlig være vidtrækkende. Ifølge FN kan 60 mio. afrikanere blive fordrevet fra deres hjem inden for de næste blot fem år, i takt med at deres omgivelser bliver til ørken. Frem mod 2025 kan Afrika risikere at miste to tredjedele af sine dyrkbare arealer.

Lokal modstandskraft
Og det kan meget ende i en humanitær katastrofe, der ikke alene vil give (endnu) flere klimaflygtninge, men også kan risikere at drive desperate unge i armene på lokale terrorgrupper som Boko Haram og Al-Queda. Det frygter i hvert fald FN-organisationen UN Convention to Combat Desertification (UNCCD), der arbejder for at bekæmpe ørkenspredning.

”Mangel på muligheder vil drive flere folk væk. Så The Great Green Wall handler om mere end at plante og tælle træer, det handler om at skabe modstandsdygtighed og lokalsamfundene og udvikle bæredygtige projekter, der giver de unge nogle årsager til at blive”, siger programkoordinator for Land Governance and Policy i UNCCD, norske Camilla Nordheim-Larsen til Thomson Reuters Foundation.

Idéen til den store grønne mur blev præsenteret for den Afrikanske Union af den daværende præsident for Nigeria, Olusegun Obasanjo, i 2005, og har tidligere modtaget donationer fra Frankrig og Verdensbanken. I forbindelse med COP21 i Paris i december sidste år fik projektet yderligere fire mia. dollars (godt 26 mia. kr) fra de underskrivende parter af den store klimaaftale.

Læs også: Californisk tørke kan kickstarte grøn omstilling

Indtil videre er omkring 15 procent af muren blevet plantet, primært i Senegal, mens landsbyer i Burkina Faso, Mali og Niger ifølge FN gør fremskridt med vegetation dyrket med medicin og mad for øje.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

05.06.2025BSR

Sponseret

Advancing a People-Centered Approach to Sovereign Debt

08.05.2025BSR

Sponseret

The EU AI Act: Where Do We Stand in 2025?

28.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

11.03.2025CSR.dk

Eksplosion i greenwashingsager: Ventetiden stiger

11.02.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

04.02.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Governance - nøglen til bæredygtig forretningsværdi.

17.01.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Kinnarps testlaboratorie

14.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Compliance? Skab engagement med DMA.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København