Selvom investeringer i grøn energi vinder over sort er det ikke nok

Verden investerer i dag mere i sol- og vindenergi end i kul, olie og gas. Skal vi holde os under Paris-aftalens målsætning, som er en opvarmning på højst 2 grader, skal der dog andet og mere til end vind og sol.

14.11.2018

CSR.dk

Nede i Paris sidder en lille hær af mennesker og regner på, hvordan energiforsyning og -behov ser ud i fremtiden. Hvert år udgiver de, som arbejder for International Energy Agency (IEA), World Energy Outlook, en rapport der på en gang gør status og prøver at forudsige fremtiden. 

I årets rapport er der en god nyhed og et par knap så gode. 

Den gode nyhed er, at "vedvarende energi har vippet fossile brændsler af tronen, som den fortrukne energiform at investere i," som Dansk Energi skriver på deres hjemmeside, og 25 procent af verdens elproduktion kommer i dag fra vedvarende energi. 

Brug for nye løsninger
Den knap så gode nyhed er, at energiforbruget er steget de seneste to år, og at efterspørgslen bare fortsætter opad mod 2040 på grund af befolknings- og velstandsstigning globalt. Det kan vedvarende energikilder ikke følge med til - for ikke at tale om, at især asiatiske kraftværker efter planen vil fortsætte med at køre på kul i mange år endnu. Der skal altså helt andre ting til. 

For det første, skal der, som IEA's øverste leder, Dr. Faith Birol sagde i en pressemeddelelse, udvikles en systematisk preference for at investere i bæredygtige energiteknologier, og der skal finansiering tidlig lukning og afskrivning af de eksisterende kulværker.

For det andet skal der arbejdes langt mere og bedre med energieffektitivet og sikre forsyningssikkerhed med vedvarende energi. 

Læs mere: Olieindustrien har tiet om klimaforandringerne i 60 år

For det tredje skal vedvarende energi i langt højere grad kanaliseres ud i opvarmning og transport, hvor det i dag primært er el-forsyningen.

For det fjerde skal der investeres vældigt i udviklingen af nye og næsten ukendte teknologier. Dem er der flere af, men især carbon capture, udnyttelse og lagring vil skulle løse meget af opgaven med at holde global opvarmning i skak. Udfordringen er, at ingen af de løsninger i dag findes i en kommercielt gangbar version. 

Det samlede scenarie peger på at el og opvarmning fra grønne kilder skal stige fra henholdsvi 25 til 40 og 10 til 25 procent af den global forsyning. I transportsektoren skal man fra 3,5 til 19 procent. 

Elektrificering er godt for Danmark
Det betyder i vid udstrækning elektrificering, og det er de ret begejstrede over hos Dansk Energi. For det er vi temmelig langt med i Danmark.  

"Andre lande kan lære meget af Danmark, hvor vi er langt i den grønne omstilling og med at få vedvarende energi ind i vores energisystem - uden at det er gået udover forsyningssikkerheden. Danskerne har el i kontakten 99,99 procent af tiden, samtidig med at strømmen er blevet grønnere," siger Lars Aagaard, administrerende direktør i Dansk Energi, i en artikel på deres eget website. 

"Danske løsninger er centrale i klimakampen. Med stigende efterspørgsel på vindenergi vil ordrerne tikke ind hos danske virksomheder, hvilket skaber vækst og arbejdspladser i hele landet. Men det forudsætter, at politikeren løbende styrker indsatsen i forhold til forskning og udvikling på energiområdet," fortsætter han.

IEA's bud på hvor meget sol og vind der skal opføres for at afværge katastrofale temperaturstigninger er 15 gange så meget sol og vind, som vi har i dag frem mod 2040.

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 2: Konfliktforebyggelse og konstruktiv konflikthåndtering i byggebranchen – Aarhus

Hvordan kan jurister og advokater hjælpe med at forebygge konflikter i bygge- og anlægsbranchen? Og hvordan kan de konkret bidrage til de gode løsninger, når det er gået galt?

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

C.F. Møller Architects, Europaplads 2, 11., 8000 Aarhus

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ledelsesansvar i finansielle virksomheder

Dette kursus behandler det erstatningsansvar, som gælder for medlemmer af direktion og bestyrelse i finansielle institutioner, der stilles skarpt på særlige risici og det søger at svare på, om ledelseshvervet er blevet mere risikofyldt, herunder betydningen af de med governance-loven indførte skærpelser.

Dato

18.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense