Gode råd til at undgå anklager om pinkwashing

Når Copenhagen Pride begynder på lørdag, vil der med sikkerhed komme kritik af virksomheder, der vælger at deltage. Pinkwashing - lyder anklagen, som CBS-forsker har flere råd til, hvordan virksomheder kan undgå.

10.08.2022

CSR.dk

"Homo hele året" - kan man ind i mellem se på f.eks. t-shirts og muleposer under Copenhagen Pride.

Udsagnet er en protest mod virksomheder, som en uge om året har regnbuefarvet logo på deres SoMe-profiler, men som resten af året ikke gør noget for at være opmærksom på og forbedre arbejds- og generelle livsvilkår for LGBT+-personer. Virksomhederne opfattes som at lukrere på pridebevægelsen og udnytte LGBT+-personers kamp uden egentlig at engagere sig i denne selv.

Læs også: Companies are massively important for LGBT+ inclusion

I en kronik i Information forklarer postdoc ved CBS Jannick Friis Christensen noget af kompleksiteten i debatten om pinkwashing, men kommer derudover med gode råd til virksomheder, der gerne vil sikre sig mod anklager om pinkwashing for deres engagement i pride-ugen. De gode råd kommer ud af en undersøgelse af, hvordan virksomheder og arrangørerne af Copenhagen 2021 World Pride arbejdede sammen og udbyttet af dette samarbejde. 

  1. Det skal koste noget - begge parter er enige om, at der skal penge på bordet, penge som kan komme direkte fra virksomhedens kasser eller fra salget af et særligt pride-produkt. 
     
  2. Penge er ikke alt - hvis man som virksomhed vil sikre sig mod anklager om pinkwashing, så skal den også kunne vise, at der er relevante aktiviteter i virksomheden med fokus på LGBT+, som kører hele året.
     
  3. Indsatsen skal inddrage egne LGBT+-medarbejdere og det kan være en god idé at yde støtte til et egentligt LGBT+-netværk i virksomheden, som ledelsen kan samarbejde med. Ikke blot i forbindelse med udadvendte aktiviteter som f.eks. pride-ugen, men løbende for at sikre sig, at ledelsen har øje på egne blinde vinkler. F.eks. barsel til alle ikke-fødende forældre, som ikke tilgodeses af de gængse regler, fremhæver Jannick Friis Christensen i kronikken. Hvis ens virksomhed er for lille til at have et netværk af egne medarbejdere, kan man prøve at etablere en dialog med LGBT+-organisationer
     
  4. Ude og hjemme - den store udfordring ift. kampen for LGBT+-rettigheder ligger oftest på markeder uden for Danmark. Her kan virksomheder risikere at blive ramt af boykot foruden at komme i karambolage med politikere, medier og andre aktører. Under behørig hensyntagen til de ansatte på det marked, anbefales virksomheden at stå fast og fokusere på to hovedindsatser i de markeder: At tilbyde en arbejdsplads, hvor LGBT+-personer kan være sig selv og at arbejde for at påvirke lovgivere i retning af lige rettigheder og muligheder for alle. 

Hvis man skulle være i tvivl om, hvorfor man som virksomhed overhovedet skal bevæge sig ind i noget, der kunne ligne et minefelt, leverer Jannick Friis Christensen denne forklaring: 

Læs også:  WorldPride dropper Nestlé-samarbejde efter hård kritik

"Til syvende og sidst handler pride om synlighed ud fra devisen om, at synliggørelse af en bestemt gruppe går forud for at kunne agere politisk og skabe forandringer for det bedre. Den synlighed kan alle virksomheder bidrage til – også din. Skulle man ende med at blive kritiseret for pinkwashing, så er øvelsen at tage kritikken til sig ved at bruge den som udgangspunkt for at gøre tingene lidt anderledes. Kritikken er meget vel et udtryk for en forventning, ens virksomhed selv har skabt hos nogle af dens interessenter ved at kippe med regnbueflaget – og det forpligter."

Et eksempel på hvordan en virksomhed kan skabe synlighed og vise opbakning til LGBT+-rettigheder i hele verden, er Mærsks regnbuefarvede containere, som de seneste år har været på turné i hele verden. Se mere i den korte video neden for. 

- EHS

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.03.2026Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Kvinderne sætter kurs mod VVS-branche

26.03.2026BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER pays out DKK 80 million in sustainability bonus for colleagues

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel bakker op om solsikkekampagne: Der skal være plads til forskellighed i industrien

Læger uden Grænser

Sponseret

Fra førstehjælp til folkesundhed

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Krøllede sedler og enlige mønter blev til millioner til nødhjælp

Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C