Gode fremskridt for Carlsbergs bæredygtighedsmål

Carlsbergs nye bæredygtighedsrapport fortæller om udvikling i den rigtige retning i forhold til bryggeriets forskellige mål. En 16 procents reduktion i CO2 og seks procent mindre vandforbrug er blandt højdepunkterne.

Fra hovedkvarteret på Valby bakke Carlsberg ganske godt tilfredse med fremgangen for selskabets bæredygtighedsmål. Foto: Carlsberg Group.

13.02.2018

CSR.dk

Carlsberg Group’s 2017 Sustainability Report viser med selskabets egne ord ”gode fremskridt” i forhold til den udstukne kurs i TTZ-strategien. Her fremhæver man en reduktion i CO2-udslippet på 16 procent (sammenlignet med 2015), et vandforbrug, der er mindsket med seks procent (igen siden 2015) og elimineringen af kul som energikilde på ni kinesiske bryggerier som nogle af højdepunkterne.

Sammenlagt kører koncernen nu på 46 procent vedvarende energi – nogle steder er man endda helt CO2-neutral – og generelt fortæller rapporten om et sænket ressourceforbrug, mindre affald, færre uheld (et fald på over 40 procent af 2016 til 2017), flere initiativer i retning af ansvarligt alkoholforbrug og et stærkt consumer outreach, hvor man ifølge rapporten er nået ud til over 70 mio. forbrugere.

På andre områder er dog plads til forbedringer. I Carlsbergs Circular Community lød ambitionen eksempelvis på 17 partnere ved udgangen af 2017, men her har man ’kun’ fået 10 ombord. På ledelsesplan har man en ambition om at få flere kvinder ind på både top- og mellemniveau, men fordelingen på godt tre fjerdedele mænd på de øverste pladser har stort set ikke ændret siden 2014. Endelig er arbejdet med årligt at uddanne alle ansatte på højrisikomarkeder i anti-korruptionstiltag blevet forsinket.

Læs også: Partnerskaber skal hjælpe Carlsberg på vej mod nul

Alt i alt er der dog tilfredshed med udviklingen set fra CEO Cees 't Harts stol.

”2017 var et vigtigt år for Carlsberg Group med lanceringen at vores nye bæredygtighedsprogram og vores mest ambitiøse målsætninger til dato. Jeg er personligt meget stolt af de skridt, vi har taget for at adressere nogle af udfordringerne relateret til klimaforandringer og vandmangel. Og i den proces forbedrer vi samtidig effektiviteten og opbygger modstandsdygtighed i vores forsyningskæde”, siger han i en pressemeddelelse.

Læs og se mere om Carlsbergs bæredygtighedsarbejde her.

-AK

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

20.08.2025CSR.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 22, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

22.09.2025

Tid

02:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart