Go’ Energi parat til at hænge ”kurveknækkere” ud

Til maj vil Go Energi for første gang offentliggøre tal på, hvordan de kommuner og virksomheder, organisationen har indgået kurveknækker-aftaler med, klarer sig. Hidtil har resultaterne af aftalerne været hemmelige.

02.04.2012

CSR.dk

Rådgivningsorganisationen Go’ Energi har siden 2008 indgået ”kurveknækker-aftaler” med en lang række kommuner og virksomheder, som dermed forpligter sig til at reducere el- og varmeforbruget.

Resultaterne af de enkelte aftaler har hidtil været hemmeligholdt af Go’ Energi, men den praksis bliver ændret nu, så offentligheden kan få indblik i hvilke af de såkaldte ”kurve-knækkere”, der klarer sig godt og hvem, der ikke lever op til reduktionsmålene.

"Vi har ændret procedure, så vi nu skriver i kontrakterne med kommunerne, at vi har ret til at offentliggøre resultaterne af deres kurveknækker-aftaler. Tidligere havde vi en aftale om ikke at offentliggøre dem. I maj vil vi offentliggøre tallene for 2011," siger projektleder i Go’ Energi Thomas Drivsholm.

Frederiksberg floppede
Csr.dk har flere gange forsøgt at få overblik over, hvilke kommuner, der rent faktisk overholder deres kurveknækker-aftaler. Det har ikke været muligt, men fornylig viste en granskning af Frederiksberg Kommunes eget klimaregnskab, at kommunens elforbrug er steget med 13,5 procent fra 2006 til 2010. Kommunen skrev ellers under på en kurveknækker-aftale i 2008, hvor man forpligtigede sig til at reducere elforbruget med fem procent fra 2006 til 2012.

Som følge af energiforliget bliver Go’ Energi lukket til juni, hvor Energistyrelsen viderefører nogle af aktiviteterne. Det er endnu uvist, hvad der sker med kurveknækker-aftalerne efter juni.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.03.2026CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

20.03.2026CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Annonce

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

Sampo kobler millionbonusser til bæredygtighed

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Bæredygtighed og byggematerialer

På dette seminar bliver du klogere på, hvordan du kan arbejde med byggematerialer, som tilgodeser miljøet. Dagen giver dig også rig mulighed for at indhente vigtig læring fra andre i branchen, som arbejder bevidst med materialer udvalgt ud fra bæredygtig omstilling. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Blox, København

PwC Danmark
Webinar
Climate Transition Plans in Practice

Sign up and gain practical insights into how companies develop and implement climate transition plans, illustrated through Carlsberg’s work with emissions reduction and regenerative agriculture in raw material supply chains.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online