Globalt: Topledere er overbevist men investerer ikke

Ny Cap Gemini-undersøgelse viser, at selvom bæredygtighed nu anerkendes som forretningskritisk, så er følelsen endnu ikke omsat til nok konkrete indsatser og pengestrømme.

Foto: 123rf.com

03.01.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Andelen af topledere, der sætter lighedstegn mellem bæredygtighed og forretningsmæssig vækst er steget eksplosivt det seneste år - fra 21 procent i 2022 til 63 procent i 2023. Samtidig er andelen af ledere, der ser bæredygtighedsinitiativer som en økonomisk byrde faldet markant fra 53 procent til 22 procent. Men investeringsniveauet følger endnu ikke med den stigende anerkendelse af bæredygtighed som en god businesscase.

Det viser en ny international analyse, A World in Balance 2023, fra Capgemini Research Institute, der omfatter flere end 2000 topledere i virksomheder i 13 lande, herunder virksomheder i Norge og Sverige. 

Vores nye rapport er et tydeligt bevis på, at det ikke kun er i Danmark, at klima- og bæredygtighedsagendaen er rykket helt op på bestyrelses- og ledelsesgangen. Det sker nu i alle lande omkring os og på flere kontinenter. Det er naturligvis positivt, at bæredygtighed i stigende grad er på toplederagendaen, og at markant flere nu direkte ser en businesscase i bæredygtighed – men der skal langt mere fokus på handling,” siger adm. direktør hos Capgemini Danmark Claus Rydkjær.

Udviklingen i topledernes overbevisning har nemlig endnu ikke resulteret i øgede investeringer. De ligger i gennemsnit på lige under en procent af omsætningen, et tal som ikke har flyttet sig fra 2022 til 2023. Til sammenligning investerer f.eks. amerikanske virksomheder knap 10 procent af omsætningen i marketingaktiviteter. 

Capgeminis rapport konkluderer også, at virksomheder fortsat kommer til kort med hensyn til rapportering på klimabelastningen. Især med hensyn til Scope 3-emissioner. For mens andelen af top​​ledere, der mener, at deres organisation har evnen til at måle og indsamle data om Scope 1 og 2 emissioner er uændret sammenlignet med sidste år, så er der sket et fald fra 60procent til 51procent, når det gælder Scope 3-emissioner.

Flere har sat konkrete mål

Capgeminis undersøgelse viser også, at virksomhederne har gjort fremskridt med at definere konkrete køreplaner for nye bæredygtighedsinitiativer de seneste 12 måneder. 

61 procent af erhvervslederne siger, at deres virksomhed har defineret en prioriteret liste over bæredygtighedsinitiativer, der skal implementeres over de næste tre år (op fra 49 procent i 2022), og 57 procent af toplederne svarede, at de er i gang med at redesigne deres forretnings- og driftsmodeller til at være mere bæredygtige (op fra 37procent i 2022).

”Det, vi virkelig har brug for at se i de kommende år, er, at virksomheder investerer i fremtidssikre bæredygtighedsinitiativer og gentænker deres forretningsmodeller i forhold til at skabe mere bæredygtige produkter og tjenester. Dem, der går forrest og investerer i at sætte bæredygtighed i centrum for deres strategi, vil også være i stand til at høste fordelene langt hurtigere,” forklarer Claus Rydkjær.

Frontrunners har bedre business

Påstanden om at det giver fordele at komme hurtigt med på bæredygtighedsvognen, er baseret på data fra årets undersøgelse. Den viser, at opdelt i tre grupper, frontrunners, experimenters og beginners, så har frontrunners 12 procent højere omsætning pr medarbejder og fem procent højere overskudsgrad end gennemsnittet målt i 2021-2022, mens beginners præsterer 12 procent lavere på omsætning og syv procent lavere på overskudsgrad end gennemsnittet. 

Samlet er der over de seneste to år omkring 10, 60 og 30 procent i henholdsvis frontrunnergruppen, experimenters og begginers-grupperne. Placeringen i en gruppe afhænger af virksomhedens udviklingsstadie inden for tre kategorier: value chain, enablers (interne strukturer og processer) og teknologi. 

Undervurderer forbrugerskepsis

Undersøgelsen har yderligere et datasæt, der indikerer, at toplederne nok overvurderer, hvor godt deres virksomhed er med. Der er således kun 17 procent, der tror, at forbrugere opfatter deres bæredygtighedsinitiativer som greenwashing. Det tal dækker over store forskelle – fra seks procent i Japan til 35 procent i USA. 

Et forbrugersurvey gennemført samtidig med ledersurveyet viser dog at samlet mener 34 procent, at virksomhederne greenwasher, mens tallet for de 18-24-årige er 50 procent. Ser man udelukkende på tilliden til kommunikation om miljøforhold, så er det næsten halvdelen af alle forbrugere, der aldrig, sjældent eller kun nogle gange tror på det, virksomhederne fortæller – og for 18-24-årige er det tal 65 procent. 

Om undersøgelsen: Capgemini Research Institutes undersøgelse bygger på interview med 2.151 topledere fra 718 virksomheder i 13 lande. Alle virksomheder, der har en årlig omsætning på min. 1 mia. USD. Undersøgelsen omfatter Sverige, Norge, Holland, Spanien, Tyskland, Frankrig, Italien, Storbritannien, USA, Australien, Canada, Indien, Japan.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

15.06.2026CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Hos Flügger er 9 ud af 10 solgte spande maling miljømærkede

CSR.dk

Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn