Globaliseringen medfører nye CSR-krav

Direktøren for Green Network Egon Dall mener, at små- og mellemstore virksomheder og deres rådgivere bliver udfordret i forhold til CSR af, at et voksende antal virksomheder agerer internationalt.

30.05.2013

CSR.dk

Sober og troværdig kommunikation bliver stadig vigtigere inden for CSR, mener adm. direktør i Green Network Egon Dall. Hans stilling er i øvrigt netop slået op til nybesættelse..

Globaliseringen betyder ændrede CSR-krav til de små- og mellemstore virksomheder og det giver helt nye udfordringer for rådgivningsbranchen i forhold til at kunne levere en ydelse, som både favner den traditionelle rådgivning indenfor medarbejdertrivsel til rapportering indenfor FN’s Global Compact, skriver adm. direktør Egon Dall i en klumme på netværkets hjemmeside.

"Uanset om man agerer på det danske hjemmemarked eller er en del af en stor international koncern forventes det, at der er styr på CSR-arbejdet og at det kan dokumenteres. Virksomhedernes klassiske CSR-indsatsområder indenfor miljø og medarbejdertrivsel får i dag følgeskab af krav om overholdelse af fx internationale menneskerettigheder, ansvarlig leverandørstyring, anti-korruption, innovation og udbredelse af miljøvenlige produkter", skriver Egon Dall.

Dokumentation nødvendig
Egon Dall mener, at selve dokumentationen af de gode tiltag, altså regulær rapportering og ikke mindst en sober og troværdig kommunikationsindsats er blevet stadig vigtigere:

"Det er nyt for mange små virksomheder, at de kan miste forretningsandele, når de fx ikke har ordentlig dokumentation af deres CSR – noget som flere og flere udenlandske samarbejdspartnerne kræver. Ikke mindst globaliseringen har fremmet en mere tydelig CSR-dagsorden, som betyder at vi har virksomheder, som har brug for rådgivning og processtøtte til at udarbejde en CSR-rapport, der lever op til internationale rapporterings standarder og følger FN’s Global Compact", skriver Egon Dall.

-UB

Læs hele Egon Dalls klumme på Green Netvorks hjemmeside.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.12.2025CSR.dk

Dan Jørgensen vil samle EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025CSR.dk

Nyt værktøj skal være med til at halvere CO2-udledningen i Københavns Kommunes nybyggeri

11.12.2025CSR.dk

Ny opgørelse: Meget langsom fremgang for kvinder i toppen af dansk erhvervsliv

10.12.2025CSR.dk

Fra mayonnaise til hudcreme: Forskere opdager vandmændenes store potentiale

10.12.2025CSR.dk

Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning inden 2030

08.12.2025CSR.dk

Usikre rammer står i vejen for CO2-fangst: Seks ud af ti selskaber trækker sig fra milliardpulje

05.12.2025CSR.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst

05.12.2025CSR.dk

IEA: De næste år bliver afgørende for verdens energifremtid

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams