Globaliseringen medfører nye CSR-krav

Direktøren for Green Network Egon Dall mener, at små- og mellemstore virksomheder og deres rådgivere bliver udfordret i forhold til CSR af, at et voksende antal virksomheder agerer internationalt.

30.05.2013

CSR.dk

Sober og troværdig kommunikation bliver stadig vigtigere inden for CSR, mener adm. direktør i Green Network Egon Dall. Hans stilling er i øvrigt netop slået op til nybesættelse..

Globaliseringen betyder ændrede CSR-krav til de små- og mellemstore virksomheder og det giver helt nye udfordringer for rådgivningsbranchen i forhold til at kunne levere en ydelse, som både favner den traditionelle rådgivning indenfor medarbejdertrivsel til rapportering indenfor FN’s Global Compact, skriver adm. direktør Egon Dall i en klumme på netværkets hjemmeside.

"Uanset om man agerer på det danske hjemmemarked eller er en del af en stor international koncern forventes det, at der er styr på CSR-arbejdet og at det kan dokumenteres. Virksomhedernes klassiske CSR-indsatsområder indenfor miljø og medarbejdertrivsel får i dag følgeskab af krav om overholdelse af fx internationale menneskerettigheder, ansvarlig leverandørstyring, anti-korruption, innovation og udbredelse af miljøvenlige produkter", skriver Egon Dall.

Dokumentation nødvendig
Egon Dall mener, at selve dokumentationen af de gode tiltag, altså regulær rapportering og ikke mindst en sober og troværdig kommunikationsindsats er blevet stadig vigtigere:

"Det er nyt for mange små virksomheder, at de kan miste forretningsandele, når de fx ikke har ordentlig dokumentation af deres CSR – noget som flere og flere udenlandske samarbejdspartnerne kræver. Ikke mindst globaliseringen har fremmet en mere tydelig CSR-dagsorden, som betyder at vi har virksomheder, som har brug for rådgivning og processtøtte til at udarbejde en CSR-rapport, der lever op til internationale rapporterings standarder og følger FN’s Global Compact", skriver Egon Dall.

-UB

Læs hele Egon Dalls klumme på Green Netvorks hjemmeside.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.03.2026CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

20.03.2026CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Annonce

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

Sampo kobler millionbonusser til bæredygtighed

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online