Globale gigantkoncerner i fælles bøn til verdens ledere: Glem ikke klimamålene

155 koncerner, der blandt andet tæller Carlsberg og Ørsted, er gået sammen om at opfordre verdens ledere til at huske klimamålene, når de langsomt genåbner deres lande.

Alle underskriverne er en del af Science Based Targets initiative. Foto: SBTi.

19.05.2020

CSR.dk

Derfor har 155 koncerner fra hele verden slået sig sammen for at sørge for, at politikerne holder fokus på en omstilling til grøn økonomi. Det skriver Fødevarewatch.

Carlsberg, Ørsted, Vestas, Novo Nordisk, Lundbeck og Pensiondanmark deltager i koncernsamarbejdet, og tilsammen har de 155 koncerner fem millioner ansatte.

Alle underskriverne har det til fælles, at de er en del af Science Based Targets iniative og denne organisations kampagne med navnet "Business Ambition for 1.5°C".

Hurtigt og bæredygtigt
Det er den kommende genåbning af verdens lande og G7-landenes topmøde i juni, der har fået virksomhederne til sammen at forfatte opfordringen til politikerne. Når verden skal genåbnes er det oplagt samtidig at sætte skub i den grønne omstilling.

"Verden skal stå sammen for at tackle den aktuelle sundhedskrise. Og når vi kommer ud af denne krise, skal vi koncentrere den økonomiske genopretning på aktiviteter, der er på linje med centrale prioriteter såsom bekæmpelse af klimaændringer samt en genaktivering af den økonomiske aktivitet og beskæftigelsen hurtigt og bæredygtigt", siger Ignacio Galán, der er administrerende direktør hos Iberdrola, der også er en del af sammenslutningen, i en pressemeddelelse.

Læs også: Miljøorganisationer: Kom i gang med den grønne økonomi

Samtidig understreger han, at det er nødvendigt at investere i bæredygtighed, hvis verden skal kunne håbe på et langsigtet økonomisk opsving.

- SMF

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: coronakrisen

Både redaktionen og partnere på CSR.dk skriver løbende om coronakrisen. Vi har samlet alle artikler her. 

Relateret indhold

16.05.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

15.05.2026CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K