Global jagt på krisens skjulte muligheder

Global Opportunity Network beder 250 eksperter og 6000 ledere om at finde muligheder i kriser – følg projektet på csr.dk

Der er muligheder at finde i enhver krise. Projekt graver dem frem med hjælp fra globale eksperter..

02.06.2015

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

 I løbet af to uger vil omkring 250 bæredygtighedseksperter på fem kontinenter mødes for at finde frem til femten nye muligheder og markeder med udgangspunkt i fem global risici.

Resultatet af de otte arrangementer vil indgå i en ny analyse Mandag Morgen udarbejder sammen med FNs Global Compact og det norske DNV GL i det fælles projekt Global Opportunity Network.

Efter den globale turne vil de femten løsninger, som eksperterne har formuleret, blive testet i en ligeledes global undersøgelse med omkring 6000 deltagende ledere fra både det offentlige og private. Undersøgelsen vil rangere mulighederne efter graden af opbakningen til, at de reelt kan gøre en forskel. Den udkommer i begyndelsen af 2016.

I mellemtiden vil det være muligt at finde ny information og bidrage med ideer og indsigt her på csr.dk, når projektchef Marianne Haahr skriver indlæg.

Læs også: Ny organisation skal kæmpe for grøn transition

Global Opportunitys kongstanke er, at risici og kriser ikke kun byder på trusler, men at der til hver en tid gemmer sig en mulighed eller flere i arbejdet med at finde måder at imødekomme sådanne udfordringer. Disse muligheder vil projektet grave frem og på den måde nå frem til innovationspotentialer og ideer til samarbejdsplatforme.

”Analysen stopper ikke ved løsningerne. Den går skridtet videre og identificerer de nye typer af klynger, som skal gribe mulighederne. De globale kriser er systemiske og kræver løsninger som rækker ud over den enkelte virksomhed eller politik. Derfor identificerer analysen fremtidens alliancer og klynger” siger CEO i Mandag Morgen Erik Rasmussen i en pressemeddelelse.

De fem kriser som projektet tager op i år er: galopperende ungdomsarbejdsløshed, tab af biodiversitet i havene, stigende luftforurening fra transport, antibiotikaresistens og den globale fødevarekrise.

Rapporten fra 2015 kan læses her.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense