Giftaffald stadig tilladt mange steder

I adskillige udviklingslande bliver giftigt affald stadigvæk behandlet yderst nonchalant. Derfor har miljøminister Troels Lund Poulsen (V) sendt et brev til sine kollegaer i 21 lande i Syd- og Mellemamerika, Afrika og Asien og bedt dem om at gøre affaldet forbudt.

25.06.2009

CSR.dk

I EU blev et eksportforbud implementeret i 1997, men endnu mangler forbuddet at træde i kræft på verdensplan, simpelthen fordi for få lande har vedtaget reglerne. Med dette initiativ, og muligheden for eksempelvis at sende et rejsehold af sted til at hjælpe med gennemførelsen, så håber Danmark at kunne sparke processen videre.
”Ulovlig eksport af farligt affald er en alvorlig sag, som jeg har fokus på. Billeder af dumpet giftigt i affald i fattige lande, hvor det udgør et alvorligt sundheds- og miljøproblem, skal være fortid. Derfor skal vi have flere lande til at tilslutte sig, så eksportforbuddet ikke kun gælder i EU, men i resten af verden," siger miljøminister Troels Lund Poulsen.
Det forbuddet skal stoppe er transporten af bl.a. elektronikskrot og farlige kemikalier over grænserne. Denne type affald kan nemlig være skadeligt for både mennesker og natur, hvis den ikke bliver håndteret korrekt, sådan som tilfældet desværre er i dag mange steder. Og synderne skal ikke kun findes blandt verdens fattigste lande. Nationer som USA, Canada, Japan, Australien og New Zealand er således også at finde på listen over lande, der endnu ikke har tiltrådt forbuddet. De har dog ikke modtaget miljøministerens brev, som i denne omgang er sendt til bl.a. Mexico, Argentina, Brasilien, Elfenbenskysten, Namibia, Iran og Vietnam.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

14.10.2026CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København